Hyundai 400W Solar Panel 132 Half-Cell BOB Bifacial HiS-S400YH(BK) Liquidation (Take It All - 16 panels)
- SpecificationCompareSee all
- Price per Watt0.33
- Rated Power Output 400 W
- Voltage (VOC)45.3 V
- Number of cells132 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 400 W |
| Voltage (VOC) | 45.3 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 132 Cell |
| Technology | Bifacial |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 20 % |
| Connector Type | MC4 |
| Backsheet Color | Bifacial Backsheet |
| Frame Color | Black Frame |
| Dimensions LxWxH | 75.74 x 40.86 x 1.26 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 75.74 x 40.86 x 40.32 in |
| Weight | 46.518 lbs |
| Pallet Qty | 32 |
| Manufacturer | Hyundai Energy Solutions |
| Manufacturer Part # | HiS-S400YH(BK) |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 25 Year Product and Performance Warranty |
More Hyundai Energy Solutions products
3 productsHyundai 440W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial HiS-T440NF(BK) Wholesale 36 panels per pallet
Hyundai 440W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial HiS-T440NF(BK)
Attachments
FAQ
Close-wattage solar panels
7 productsAbout product
HiS-S400YH(BK) is part of the YH Dual Black Max Series — one of the most recent made by Hyundai. These panels employ cutting-edge technologies to achieve superior efficiency and reliability. The Passivated Emitter Rear Contact (PERC) technology ensures excellent power output. This solar cell type employs an additional reflective layer to absorb more sunlight.
Another advantage is the half-cut cell technology. HiS-S400YH(BK) has solar cells half the size of those installed in conventional panels. The main benefits are decreased power loss, improved longevity and better low-light performance. At 20% efficiency, HiS-S400YH(BK) offers surprising performance for its weight and size. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. Novel design solutions allow this panel to look as well as it performs. This model is just 1.38" in depth and is jet black with a sleek finish. The panel's functionality and durability are not affected by its aesthetic appeal though. Hyundai provides a 25-year product warranty. Stable power output is also guaranteed — performance warranty will protect you during 25 years.
Exceptional performance in scorching weather
At high working temperatures, a low temperature coefficient equals increased energy generation. Every 1.8°F over 77°F results in a model's efficiency loss of just 0.032 percent.
Hyundai stringent production requirements include various tests to guarantee high quality. The facilities are highly automated, allowing the manufacturer to maintain high standards while keeping warranty claims to a minimum.
Slow degradation over the next 25 years is guaranteed by Hyundai. The performance will decrease no more than 2% during the first year and 0.25% annually thereafter. Your modules will retain at least 85.04% of original performance after the 25 years are over. This 400 W Hyundai solar panel also comes with a generous 25-year product warranty.
HiS-S400YH(BK) is resistant to PID, salt, acid and ammonia. It can also withstand up to 5400 Pa mechanical load on the front and 4000 Pa on the back. Such robustness is mainly due to the 1.38" thick anodized aluminum frame and a layer of protective glass.
The panel has a sleek, all-black style that complements any roof beautifully. Hyundai uses unique treatment and selection procedures to guarantee optimum cell color. The cells are connected by thinner wires, and from a distance, the surface of the modules seems seamless and smooth.
75.74" x 40.86" x 1.26"
46.5 lb
More Wholesale Solar Panels
121 productsRegitec 415W Solar Panel 108 Cell RMH54/415B1 Wholesale 36 panels per pallet
Regitec 430W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial RMHT54/430AB2 Wholesale 36 panels per pallet
JA Solar 380W Solar Panel 72 Cell JAM72S09-380/PR Liquidation (Take It All - 11 panels)
Related materials