JA Solar 410W Solar Panel 144 Cell JAM72S10-410/MR Clearance
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 410 W
- Voltage (VOC)50.12 V
- Number of cells144 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 410 W |
| Voltage (VOC) | 50.12 V |
| Maximum String Voltage | 1000/1500 V |
| Number of cells | 144 Cell |
| Technology | PERC |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 20.4 % |
| Connector Type | QC 4.10-35 |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 79.33 x 39.21 x 1.57 in |
| Weight | 50.04 lbs |
| Manufacturer | JA Solar |
| Manufacturer Part # | JAM72S10-410/MR |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 12-year product warranty and 25-year linear power output warranty |
More JA Solar products
5 productsJA Solar 380W Solar Panel 72 Cell JAM72S09-380/PR Clearance
JA Solar 405W Solar Panel 108 Cells JAM54S31-405/MR Clearance
JA Solar 450W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial JA-54D41-450LB Clearance
Attachments
FAQ
Close-wattage solar panels
5 productsJinko 410W Solar Panel 144 Cell JKM410M-72HL-V Clearance
JA Solar 405W Solar Panel 108 Cells JAM54S31-405/MR Clearance
Hyperion (Runergy) 405W Solar Panel 108 Cells Bifacial HY-DH108P8B-405 Clearance
About product
JA Solar AM72S10-410-MR is a PV module fit for both residential and commercial applications. JA Solar engineers made the JAM72S10 series durable and efficient while minimizing the amount of useful space required for their operation. The Passivated Emitter Rear Contact (PERC) technology ensures excellent power output. This solar cell type employs an additional reflective layer to absorb more sunlight.
The use of half-cut cell technology is an additional perk. The solar cells of AM72S10-410-MR are half the size of those found in standard panels. Major advantages include reduced power consumption, extended life and enhanced efficiency in low-light conditions. Not surprisingly, the efficiency of this module is quite high – 20.4%. JA Solar provides 12 years of product warranty and guarantees that after 25 years, performance will be at 82.60% or more.
JA Solar JAM72S10 panels fully use the firm's innovations, which JA Solar has received several distinctions for. With PERC technology, more electricity can be produced per square foot of PV modules. As a result, there will be less clamps and racks required during installation. All of which lowers your overall expenses and accelerates the payback period.
At high working temperatures, a low temperature coefficient equals increased energy generation. Every 1.8°F over 77°F results in a model's efficiency loss of just -0.35 percent.
AM72S10-410-MR is subject to rigorous quality and reliability testing as well as many quality checks throughout the production process. The level of automation in the manufacturing facilities virtually eliminates human error. To guarantee that you receive the finest, REC is committed to quality, safety and dependability.
Slow degradation over the next 25 years is guaranteed by JA Solar. The performance will decrease no more than 2% during the first year and 0.25% annually thereafter. Your modules will retain at least 82.60% of original performance after the 25 years are over. This 410 W JA Solar solar panel also comes with a generous 12-year product warranty.
AM72S10-410-MR design makes it suitable for both residential and business rooftops. The use of a strong 1.57" frame composed of anodized aluminum alloy boosts durability and strength. The model can withstand a significant snow load of up to 5400 Pa. The panel's back can withstand 2,400 Pa, guaranteeing that your system will resist even the fiercest winds.
79.33" x 39.21" x 1.57"
50.04 lb
More Clearance
18 productsMeyer Burger 375W Solar Panel 120 Cell All-Black MB_B120AyB_375 Clearance
JA Solar 380W Solar Panel 72 Cell JAM72S09-380/PR Clearance
Jinko 410W Solar Panel 144 Cell JKM410M-72HL-V Clearance
Related materials