Jinko 410W Solar Panel 144 Cell JKM410M-72HL-V Liquidation (Take It All - 17 panels)
- SpecificationCompareSee all
- Price per Watt0.33
- Rated Power Output 410 W
- Voltage (VOC)50.4 V
- Number of cells144 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 410 W |
| Voltage (VOC) | 50.4 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 144 Cell |
| Technology | PERC |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 20.38 % |
| Connector Type | MC4 |
| Backsheet Color | White Backsheet |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 79.06 x 39.45 x 1.57 in |
| Weight | 49.6 lbs |
| Manufacturer | Jinko Solar |
| Manufacturer Part # | JKM410M-72HL-V |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 10-year product warranty and 25-year linear power warranty |
More Jinko Solar products
3 productsJinko Solar 430W Solar Panel 108 Cell All-Black JKM430N-54HL4-B Clearance
Jinko 580W Solar Panel 144 Cells Bifacial JKM580N-72HL4-BDV
Attachments
FAQ
Close-wattage solar panels
11 productsRegitec 415W Solar Panel 108 Cell RMH54/415B1 Wholesale 36 panels per pallet
About product
JKM410M-72HL-V is part of the Eagle 72 HM G2 Series — one of the most recent made by Jinko. These panels employ cutting-edge technologies to achieve superior efficiency and reliability. The Passivated Emitter Rear Contact (PERC) technology ensures excellent power output. This solar cell type employs an additional reflective layer to absorb more sunlight.
The use of half-cut cell technology is an additional perk. The solar cells of JKM410M-72HL-V are half the size of those found in standard panels. Major advantages include reduced power consumption, extended life, and enhanced efficiency in low-light conditions. The efficiency of this model reaches 20.38% — well above the market’s average. Jinko provides an industry-leading 25-year linear power warranty and a 10-year product warranty.
JKM410M-72HL-V ensures maximum power production. The combination of PERC technology and a powerful antireflective coating results in 20.38 percent module efficiency. This is much greater than the average, resulting in significant extra savings over the years of production.
This module makes the heat less dangerous since it has one of the lowest temperature coefficients in the market, losing just -0.36% of efficiency for every 1.8°F over 77°F.
JKM410M-72HL-V undergoes various quality checks during the production process and is subjected to serious quality and reliability testing. Manufacturing facilities are highly automated, removing the possibility of human errors. Jinko is committed to quality, safety, and dependability to ensure you get the finest.
Jinko guarantees limited degradation over the ensuing 25 years. The performance will only degrade by a maximum of 3% the first year, and then only by a maximum of 0.7% yearly after that. After 25 years, your modules will still show at least 80.20% of nominal capacity. A substantial 10-year product warranty is also included with this 410 W Jinko solar panel.
The 1.57" frame made from anodized aluminum alloy and a layer of protective tempered glass make this module resistant to the foulest of weather. The front side of the modules can resist a 5400 Pa load, and the back side 2400 Pa.
79.06" x 39.45" x 1.57"
49.6 lb
More Wholesale Solar Panels
121 productsRegitec 415W Solar Panel 108 Cell RMH54/415B1 Wholesale 36 panels per pallet
Regitec 430W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial RMHT54/430AB2 Wholesale 36 panels per pallet
JA Solar 380W Solar Panel 72 Cell JAM72S09-380/PR Liquidation (Take It All - 11 panels)
Related materials