SolarSpace 405W Solar Panel 108 Cells SS8-54HSB-405M Wholesale 36 panels per pallet
- SpecificationCompareSee all
- Price per Watt0.3
- Rated Power Output 405 W
- Voltage (VOC)37.23 V
- Number of cells108 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 405 W |
| Voltage (VOC) | 37.23 V |
| Maximum String Voltage | 1000/1500 V |
| Number of cells | 108 Cell |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 20.74 % |
| Connector Type | MC4 or MC4-Evo |
| Backsheet Color | Black Backsheet |
| Frame Color | Black Frame |
| Dimensions LxWxH | 67.8 x 44.6 x 1.18 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 67.8 x 44.6 x 42.48 in |
| Weight | 46.3 lbs |
| Pallet Qty | 36 |
| Manufacturer | SolarSpace |
| Manufacturer Part # | SS8-54HSB-405-M |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application | Home |
| Use |
|
| Warranty | 12-year product warranty / 25-year linear warranty |
More SolarSpace products
3 productsSolarSpace 590W Solar Panel 144 Cell Bifacial SS8-72HD-590-N Wholesale 36 panels per pallet
SolarSpace 580W Solar Panel 144 Cell Bifacial SS8-72HD-580N Wholesale 36 panels per pallet
Attachments
FAQ
Close-wattage solar panels
10 productsAbout product
Among the newest offerings of SolarSpace, SS8-54HSB is part of the 405-M series. These panels use state-of-the-art technology to achieve high efficiency and dependability. The Passivated Emitter Rear Contact (PERC) technology ensures excellent power output. This solar cell type employs an additional reflective layer to absorb more sunlight.
To further boost the performance, SolarSpace employs half-cut cell technology. Each of the panel’s 108 cells is only half the size of a traditional solar cell. This grants SS8-54HSB lower resistive losses and better shade tolerance. The efficiency of this model reaches 20.74% — well above the market’s average. Cell surface, back foil and frame are completely black, giving the model unrivaled aesthetics. SolarSpace provides a 12-year product warranty. Stable power output is also guaranteed — performance warranty will protect you during 25 years.
SolarSpace 405-M panels have a high efficiency of 20.74 percent and take full advantage of the company's technologies, which have won SolarSpace several honors. This PERC option produces more electricity per square foot of PV modules. This translates to shorter installation times and fewer clamps and racks. All of this lowers your overall expenditures and shortens the payback period.
A high temperature coefficient translates to more energy as the temperature rises. Every 1.8°F increase over 77°F reduces the efficiency of your panel by just -0.33%.
SolarSpace stringent production requirements include various tests to guarantee high quality. The facilities are highly automated, allowing the manufacturer to maintain high standards while keeping warranty claims to a minimum.
SolarSpace guarantees slow deterioration over the next 25 years. The performance will decline by no more than 2% during the first year and then by no more than 0.58% every year after that. After the 25 years are over, your modules will retain at least 84.08% of their original performance. This 405 W SolarSpace solar panel also comes with a substantial 12-year product warranty.
This model's construction makes it perfect for both residential and business rooftops. Durability and strength are increased by using a strong, robust frame built from aluminum alloy. A significant snow load of up to 5400 Pa may be supported by the model. The panel's back can support 2400 Pa, assuring that even the strongest winds won't damage your system.
The panel features all-black design which looks great on any roof. The manufacturer ensures excellent cell color by special treatment and selection processes. SolarSpace engineers use thinner wires to connect the cells together, and at a distance the surface of the modules appears smooth and uninterrupted.
67.8" x 44.6" x 1.18"
46.3 lb
More Wholesale Solar Panels
121 productsRegitec 415W Solar Panel 108 Cell RMH54/415B1 Wholesale 36 panels per pallet
Regitec 430W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial RMHT54/430AB2 Wholesale 36 panels per pallet
Regitec 550W Solar Panel 144 Cell RMH72-550S1 Wholesale 31 panels per pallet
Related materials