Thornova Solar 600W Solar Panel 144 Cell Bifacial TS-BGT72(600) Commercial 558 panels per Container
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 600 W
- Voltage (VOC)52.73 V
- Number of cells144 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 600 W |
| Voltage (VOC) | 52.73 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 144 Cell |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 23.2 % |
| Connector Type | MC4-EVO2 |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 89.69 x 44.65 x 1.38 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 89.69 x 44.65 x 42.78 in |
| Weight | 68.78 lbs |
| Pallet Qty | 31 |
| Manufacturer | Thornova Solar |
| Manufacturer Part # | TS-BGT72-600 |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application | Buildings |
| Use |
|
| Warranty | 15 years product quality & process warranty / 30 years linear power warranty |
More Thornova Solar products
2 productsAttachments
Close-wattage solar panels
7 productsPhiladelphia Solar 600W Bifacial 144 Cells MNB144(HCBF)-600W Wholesale 36 panels per pallet
Ready to ship on Apr 10–15
Related materials
More Commercial Solar Panels
101 products