Thornova Solar 620W Solar Panel 132 Cells Bifacial L Pro HD TS-BGT66(620)-G11 Container 527 panels (Truckload)
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 620 W
- Voltage (VOC)49.6 V
- Number of cells132 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 620 W |
| Voltage (VOC) | 49.6 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 132 Cell |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 23.0 % |
| Connector Type | MC4-EVO2 |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 93.78 x 44.65 x 1.38 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 93.78 x 44.65 x 42.78 in |
| Weight | 71.65 lbs |
| Pallet Qty | 31 |
| Manufacturer | Thornova Solar |
| Manufacturer Part # | TS-BGT66(620)-G11 |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application | Buildings |
| Use |
|
| Warranty | 15/30 years warranty |
More Thornova Solar products
2 productsAttachments
About product
TS-BGT66(620)-G11 is a model that uses a number of technologies to bring durability and performance to the next level. This panel takes full advantage of the Passivated Emitter Rear Contact (PERC) technology that allows it to capture up to 12% more energy. All thanks to a reflective layer on the back. This design maximizes the number of photons absorbed by solar cells.
Another advantage is the half-cut cell technology. TS-BGT66(620)-G11 has solar cells half the size of those installed in conventional panels. The main benefits are decreased power loss, improved longevity and better low-light performance. Given its size and weight, TS-BGT66(620)-G11 efficiency of 23.0% is quite impressive. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. Thornova Solar paid as much attention to durability as they did to performance. TS-BGT66(620)-G11 is guaranteed to retain at least 87.4% of output after 30 years. Product warranty for this panel lasts 15 years.
Thornova Solar Tangra L Pro HD panels take full advantage of the company’s technologies that have won Thornova Solar multiple awards. This PERC option offers higher power output per square foot of PV modules. This means quicker installation times and fewer clamps and racks. All of which reduces your overall costs, shortening the payback time.
Even under extreme heat, TS-BGT66(620)-G11 maintains high efficiency. You may take advantage of the sunniest hours because it loses just -0.29% of efficiency for every 1.8°F over 77°F.
TS-BGT66(620)-G11 is subject to rigorous quality and reliability testing as well as many quality checks throughout the production process. The level of automation in the manufacturing facilities virtually eliminates human error. To guarantee that you receive the finest, REC is committed to quality, safety and dependability.
Slow degradation over the next 30 years is guaranteed by Thornova Solar. The performance will decrease no more than 2% during the first year and 0.25% annually thereafter. Your modules will retain at least 87.4% of original performance after the 30 years are over. This 620 W Thornova Solar solar panel also comes with a generous 15-year product warranty.
TS-BGT66(620)-G11 design makes it ideal for residential and commercial rooftops. Strong 1.38" frame made from anodized aluminum alloy increases durability and strength. The model can support a heavy snow load up to 5400 Pa. The back of the panel can handle 2400 Pa, ensuring that your system will survive the strongest of winds.
93.78" x 44.65" x 1.38"
71.65 lb
Close-wattage solar panels
6 productsPhiladelphia Solar 600W Bifacial 144 Cells MNB144(HCBF)-600W Wholesale 36 panels per pallet
Ready to ship on Apr 10–15
More Commercial Solar Panels
101 productsRelated materials