Boviet 440W Solar Panel 144 Cell Bifacial PERC BVM6612M-440S-H-HC-BF-DG Wholesale 30 panels per pallet
- SpecificationCompareSee all
- Price per Watt0.31
- Rated Power Output 440 W
- Voltage (VOC)48.6 V
- Number of cells144 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 440 W |
| Voltage (VOC) | 48.6 V |
| Maximum String Voltage | 1000/1500 V |
| Number of cells | 144 Cell |
| Technology |
|
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 19.7 % |
| Connector Type | MC4 compatible |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 84.06 x 41.19 x 1.38 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 84.06 x 41.19 x 41.4 in |
| Weight | 68.34 lbs |
| Pallet Qty | 30 |
| Manufacturer | Boviet |
| Manufacturer Part # | BVM6612M-440S-H-HC-BF-DG |
| Operating Temperatures | -40°F~185°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 12 year Product Warranty / 30 year Linear Power Warranty |
Close-wattage solar panels
24 productsAttachments
About product
Among the newest offerings of Boviet, BVM6612M-440S-H-HC-BF-DG is part of the VEGA series. These panels use state-of-the-art technology to achieve high efficiency and dependability. The Passivated Emitter Rear Contact (PERC) technology ensures excellent power output. This solar cell type employs an additional reflective layer to absorb more sunlight.
Half-cut cell technology adds a few more percent to the overall performance, making this model a great example of efficiency. Boviet made solar cells in BVM6612M-440S-H-HC-BF-DG two times smaller than the standard size, thus reducing power loss and improving low-light behavior. As a result, the panel achieves an impressive efficiency of 19.7%. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. Boviet paid as much attention to durability as they did to performance. BVM6612M-440S-H-HC-BF-DG is guaranteed to retain at least 83.00% of output after 30 years. Product warranty for this panel lasts 12 years.
BVM6612M-440S-H-HC-BF-DG ensures maximum power production. The combination of PERC technology and a powerful antireflective coating results in 19.7 percent module efficiency. This is much greater than the average, resulting in significant extra savings over the years of production.
At high working temperatures, a low temperature coefficient equals increased energy generation. Every 1.8°F over 77°F results in a model's efficiency loss of just -0.35 percent.
Multiple tests are part of the Boviet tight production requirements, which offer the highest level of quality assurance. Because of the facilities' high degree of automation, the business is able to uphold strict standards and minimize the number of warranty claims to an absolute minimum.
Boviet guarantees limited degradation over the ensuing 30 years. The performance will only degrade by a maximum of 2.5% the first year, and then only by a maximum of 0.5% yearly after that. After the 30 years are over, your modules will still show at least 83.00% of nominal capacity. A substantial 12-year product warranty is also included with this 440 W Boviet solar panel.
BVM6612M-440S-H-HC-BF-DG design makes it ideal for residential and commercial rooftops. Strong 1.38" frame made from anodized aluminum alloy increases durability and strength. The model can support a heavy snow load up to 5400 Pa. The back of the panel can handle 2,400 Pa, ensuring that your system will survive the strongest of winds.
84.06" x 41.19" x 1.38"
68.34 lb
More Wholesale Solar Panels
131 productsRegitec 415W Solar Panel 108 Cell PERC RMH54/415B1 Wholesale 36 panels per pallet
REC 445W Solar Panel 144 Cell HJT REC445AA-72-XV Wholesale 29 panels per pallet
FAQ
Related materials