Heliene 575W Solar Panel 156 Cells Bifacial 156M-575-HC-M10BF-SL Commercial 620 panels per Container (Truckload)
Get commercial financing options at CleanFi
StarStarStarStarStar
(12 ratings)
1 CNTR
(620 pcs)
Container not included — offer is for palletized solar panels only.
Customer reviews & Questions
Verified buyer reviews
Customer Reviews A1 SolarStore on trustpilot
  • Reviews (12)
  • Questions
5 stars easy. 640w delivers. USA assembled no tarfs hassles. Powers my warehouse lights ac all.
Good panels. Used for commercial strip mall. Output steady around 620W average. Bifacial bonus on gravel ground.
Been a year now still producing like day one 10/10 would recommend.
These panels were a perfect match for our commercial array easy hookup strong power
panels well packed and tested above rated output. very happy
Love that they’re made in the USA quality feels solid all around
Have a question about Heliene 575W Solar Panel 156 Cells Bifacial 156M-575-HC-M10BF-SL Commercial 620 panels...? Feel free to ask!
Specification
Rated Power Output 575 W
Voltage (VOC)53.86 V
Maximum String Voltage 1500 V
Number of cells156 Cell
Cell TypeMonocrystalline
Rated Efficiency20.6 %
Connector TypeStäubli MC4
Frame ColorSilver Frame
Dimensions LxWxH97.01 x 44.65 x 1.38 in
Pallet dimensions LxWxH97.01 x 44.65 x 42.78 in
Weight68.34 lbs
Pallet Qty31
ManufacturerHeliene
Manufacturer Part #156M-575-HC-M10BF-SL
Operating Temperatures −40°F to +185°F
Scope of ApplicationBuildings
  • Residential
Warranty15/25 Year See Warranty details
Close-wattage solar panels
8 products
Attachments
About product
  • 156 half-cut PERC cells
  • 575 W nameplate capacity
  • 20.6% efficiency
  • 1500 V DC maximum system voltage
  • Staubli MC4 connectors
  • 15 years of product and 25 years of performance warranty
Increased efficiency of up to 20.6%
Heat-resistant performance
Quality and reliability
Reliability and degradation resistance
Heliene guarantees slow deterioration over the next 25 years. The performance will decline by no more than 2% during the first year and then by no more than 0.50% every year after that. After the 25 years are over, your modules will retain at least 86% of their original performance. This 575 W Heliene solar panel also comes with a substantial 15-year product warranty.
Certified for the most extreme environmental conditions
PID, salt, acid and ammonia cannot harm 156M-575-HC-M10BF-SL. Furthermore, it has a mechanical load resistance of up to 5400 Pa in the front and 2400 Pa in the back. A layer of protective glass and 1.38" thick anodized aluminum alloy frame are the primary reasons for its toughness.
Size
97.01" x 44.65" x 1.38"