Sol-Ark SA-12K-2P 12kW Hybrid Inverter
- SpecificationCompareSee all
- Size12 kW
- TypeString
- ConnectionGrid Tie, Hybrid, Off-Grid
- PhasesSingle-Phase, Three-Phase
Customer reviews & Questions
Specification
| Size | 12 kW |
| US Made | US Made |
| Type | String |
| Connection |
|
| Phases |
|
| AC Output Voltage | 120/240, 120/208, 220 VAC |
| Battery Nominal DC Input | 48 VDC |
| Max Input PV Voltage | 425 Voc |
| Min Input PV Voltage | 175 Voc |
| Dimensions LxWxH | 17.7 x 10 x 29.5 in |
| Weight | 78 lbs |
| Manufacturer | Sol-Ark |
| Manufacturer Part # | SA-12K-2P |
| Operating Temperatures | –13°F to 131°F |
| Scope of Application |
|
| Warranty | 10 years standard |
More Sol-Ark products
5 productsAttachments
About product
Sol-Ark 12K-2P String Inverter
The Sol-Ark 12K-2P is the all-in-one hybrid inverter that transforms how you power your home. Seamlessly integrating solar, battery storage, generator backup, and grid power, this versatile system delivers true energy independence without the complexity of multiple components.
Powerful & Reliable Performance
Smart Solar Integration
Complete Backup Solution
Expandable & Future-Ready
Built to Last
Whether you're looking to reduce energy costs, prepare for outages, or achieve complete energy independence, the Sol-Ark 12K-2P delivers. Its all-in-one design eliminates the need for separate inverters, charge controllers, and transfer switches—saving space, reducing installation costs, and simplifying system management.
Smart. Powerful. Reliable. Independent.
More Inverters
53 productsEnphase IQ8PLUS Microinverter EN-IQ8PLUS-72-M-US
Pickup on Mon, Apr 13 from Pompano Beach, FL
Delivery on Apr 10–15
Enphase IQ8MC Microinverter EN-IQ8MC-72-M-US
Pickup on Mon, Apr 13 from Pompano Beach, FL
Delivery on Apr 10–15
Enphase IQ8AC Microinverter IQ8AC-72-M-US
Pickup on Mon, Apr 13 from Pompano Beach, FL
Delivery on Apr 10–15
Related materials