SolarSpace 545W Solar Panel 144 Cell Bifacial SS8-72HD-545M Wholesale 36 panels per pallet
- SpecificationCompareSee all
- Price per Watt0.31
- Rated Power Output 545 W
- Voltage (VOC)49.76 V
- Number of cells144 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 545 W |
| Voltage (VOC) | 49.76 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 144 Cell |
| Technology |
|
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 21.10 % |
| Connector Type | MC4-EVO2 or MC4 Compatible |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 89.69 x 44.65 x 1.18 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 89.69 x 44.65 x 42.48 in |
| Weight | 68.78 lbs |
| Pallet Qty | 36 |
| Manufacturer | SolarSpace |
| Manufacturer Part # | SS8-72HD-545-M |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application | Buildings |
| Use |
|
| Warranty | 12 year Product Warranty / 30 year Linear Power Warranty |
More SolarSpace products
2 productsSolarSpace 580W Solar Panel 144 Cell Bifacial SS8-72HD-580N Wholesale 36 panels per pallet
Attachments
FAQ
Close-wattage solar panels
14 productsRegitec 550W Solar Panel 144 Cell RMH72-550S1 Wholesale 31 panels per pallet
Phono Solar 550W Solar Panel 144 Cells Bifacial PS550M8H-24/TH Wholesale 31 panels per pallet
Canadian Solar 545W Solar Panel 144 Cells Bifacial CS6W-545MB-AG Wholesale 35 panels per pallet
About product
SS8-72HD-545M is part of the SS8-72HD-M series — one of the most recent made by SolarSpace. These panels employ cutting-edge technologies to achieve superior efficiency and reliability. The Passivated Emitter Rear Contact (PERC) technology ensures excellent power output. This solar cell type employs an additional reflective layer to absorb more sunlight.
The use of half-cut cell technology is an additional perk. The solar cells of SS8-72HD-545M are half the size of those found in standard panels. Major advantages include reduced power consumption, extended life and enhanced efficiency in low-light conditions. Not surprisingly, the efficiency of this module is quite high – 21.10%. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. SolarSpace offers 12 years of product warranty and guarantees 84.95% of original performance after 30 years of operation.
SS8-72HD-545M ensures maximum power production. 21.10 percent module efficiency is achieved using PERC technology and a powerful antireflective coating. This is much greater than the norm, resulting in significant additional savings throughout the years of operation.
A low temperature coefficient provides more energy output at high working temperatures. SS8-72HD-545M loses just -0.334 percent efficiency for every 1.8°F over 77°F.
SS8-72HD-545M receives multiple quality checks throughout the manufacturing process and is subject to stringent quality and reliability testing. The manufacturing facilities are highly automated, eliminating the risk of human error. SolarSpace is dedicated to quality, safety and reliability to ensure you get the very best.
SolarSpace guarantees slow deterioration over the next 30 years. The performance will decline by no more than 2% during the first year and then by no more than 0.45% every year after that. After the 30 years are over, your modules will retain at least 84.95% of their original performance. This 545 W SolarSpace solar panel also comes with a substantial 12-year product warranty.
This module is weatherproof due to the 1.18" frame manufactured from anodized aluminum alloy and a layer of safety tempered glass. The modules' front and rear sides can withstand loads of 5400 and 2400 Pa, respectively.
89.69" x 44.65" x 1.18"
68.78 lb
More Wholesale Solar Panels
110 productsRegitec 415W Solar Panel 108 Cell RMH54/415B1 Wholesale 36 panels per pallet
Regitec 430W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial RMHT54/430AB2 Wholesale 36 panels per pallet
Regitec 550W Solar Panel 144 Cell RMH72-550S1 Wholesale 31 panels per pallet
Related materials