Canadian Solar 545W Solar Panel 144 Cells Bifacial CS6W-545MB-AG Wholesale 35 panels per pallet
- SpecificationCompareSee all
- Price per Watt0
- Rated Power Output 545 W
- Voltage (VOC)49.4 V
- Number of cells144 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 545 W |
| Voltage (VOC) | 49.4 V |
| Maximum String Voltage | 1000/1500 V |
| Number of cells | 144 Cell |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 21.2 % |
| Connector Type | T6 or MC4 series |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 89.2 x 44.6 x 1.18 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 89.2 x 44.6 x 41.3 in |
| Pallet Qty | 35 |
| Manufacturer | Canadian Solar |
| Manufacturer Part # | CS6W-545MB-AG |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application | Buildings |
| Use |
|
| Warranty | 12/ 30-year see warranty details |
More Canadian Solar products
17 productsAttachments
FAQ
Close-wattage solar panels
15 productsRegitec 550W Solar Panel 144 Cell RMH72-550S1 Wholesale 31 panels per pallet
Ready to ship on Apr 08–13
Phono Solar 550W Solar Panel 144 Cells Bifacial PS550M8H-24/TH Wholesale 31 panels per pallet
Ready to ship on Apr 10–15
About product
Canadian Solar 545MB-AG is a PV module fit for both residential and commercial applications. Canadian Solar engineers made the CS6W series durable and efficient while minimizing the amount of useful space required for their operation. The Passivated Emitter Rear Contact (PERC) technology ensures excellent power output. This solar cell type employs an additional reflective layer to absorb more sunlight.
Another advantage is the half-cut cell technology. 545MB-AG has solar cells half the size of those installed in conventional panels. The main benefits are decreased power loss, improved longevity and better low-light performance. Given its size and weight, 545MB-AG efficiency of 21.2% is quite impressive. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. Canadian Solar provides an industry-leading 25-year performance warranty and a 12-year product warranty.
The PERC technology further improves an already excellent efficiency of 21.2 percent. A reliable PID resistance and a unique glass lamination were added by the maker, which ultimately produced a model that was effective and extremely durable. 545MB-AG produces 545 W of power under typical test settings.
A high temperature coefficient translates to more energy as the temperature rises. Every 1.8°F increase over 77°F reduces the efficiency of your panel by just -0.34%.
545MB-AG is subject to rigorous quality and reliability testing as well as many quality checks throughout the production process. The level of automation in the manufacturing facilities virtually eliminates human error. To guarantee that you receive the finest, REC is committed to quality, safety and dependability.
The amount of power output loss experienced by these panels during the first year of operation will not exceed 2%. The average yearly power drop from the second to the 25th year will not surpass 0.45%. After 25 years, the module will still produce more than 87.2% of its initial output.
This model's construction makes it perfect for both residential and business rooftops. Durability and strength are increased by using a strong, robust frame built from anodized aluminum alloy. A significant snow load of up to 6000 Pa may be supported by the model. The panel's back can support 3600 Pa, assuring that even the strongest winds won't damage your system.
89.2" x 49.4" x 1.18"
70.8 lb
More Wholesale Solar Panels
100 productsRegitec 415W Solar Panel 108 Cell RMH54/415B1 Wholesale 36 panels per pallet
Ready to ship on Apr 08–13
Regitec 430W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial RMHT54/430AB2 Wholesale 36 panels per pallet
Ready to ship on Apr 08–13
Regitec 550W Solar Panel 144 Cell RMH72-550S1 Wholesale 31 panels per pallet
Ready to ship on Apr 08–13
Related materials
Inside A1 SolarStore Scholarship Season 3: Student-Led Solutions Shaping the Future of Clean Energy
FEOC Compliance in 2026: What It Is—and Why “Compliant” Panels Are Almost a Myth
How to cut metal roofing: Tools, techniques, and safety tips
Roof tiles types: Your complete guide to materials, costs, and selection