Aptos Solar 460W Solar Panel 120 Cell All-Black DNA-120-MF10-460W Commercial 744 panels per Container (Truckload)
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 460 W
- Voltage (VOC)41.97 V
- Number of cells120 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 460 W |
| Voltage (VOC) | 41.97 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 120 Cell |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 21.26 % |
| Connector Type | Stäubli EVO2 |
| Backsheet Color | Black Backsheet |
| Frame Color | Black Frame |
| Dimensions LxWxH | 75.1 x 44.6 x 1.3 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 75.1 x 44.6 x 31.2 in |
| Weight | 52.9 lbs |
| Pallet Qty | 31 |
| Manufacturer | Aptos Solar |
| Manufacturer Part # | DNA-120-MF10-460W |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application | Buildings |
| Use |
|
| Warranty | 30-year product and 30-year power performance warranty |
More Aptos Solar products
2 productsAptos Solar 460W Solar Panel 120 Cell Bifacial DNA-120-BF10-460W Clearance
Attachments
About product
DNA-120-MF10-460W is part of the DNA-120-MF10 Series — one of the most recent made by Aptos Solar. These panels employ cutting-edge technologies to achieve superior efficiency and reliability. The advanced selective emitter PERC technology ensures excellent power output. This solar cell type employs an additional reflective layer to absorb more sunlight.
Another advantage is the half-cut cell technology. DNA-120-MF10-460W has solar cells half the size of those installed in conventional panels. The main benefits are decreased power loss, improved longevity and better low-light performance. Not surprisingly, the efficiency of this module is quite high – 21.26%. Novel design solutions allow this panel to look as well as it performs. This model is just 1.3" in depth and is jet black with a sleek finish. The panel's functionality and durability are not affected by its aesthetic appeal though. Aptos Solar paid as much attention to durability as they did to performance. DNA-120-MF10-460W is guaranteed to retain at least 82.4% of output after 30 years. Product warranty for this panel lasts 30 years.
This Aptos Solar panel provides 460 W power at 21.26% efficiency. High energy production levels are achieved through the usage of the latest advances in the solar industry, including advanced selective emitter PERC technology and state-of-the-art antireflective coating. An efficient panel yields more per square foot and pays for itself faster.
A high temperature coefficient translates to more energy as the temperature rises. Every 1.8°F increase over 77°F reduces the efficiency of your panel by just -0.35%.
Aptos Solar stringent production requirements include various tests to guarantee high quality. The facilities are highly automated, allowing the manufacturer to maintain high standards while keeping warranty claims to a minimum.
Slow degradation over the next 30 years is guaranteed by Aptos Solar. The performance will decrease no more than 2% during the first year and 0.54% annually thereafter. Your modules will retain at least 82.4% of original performance after the 30 years are over. This 460 W Aptos Solar solar panel also comes with a generous 30-year product warranty.
DNA-120-MF10-460W design makes it suitable for both residential and business rooftops. The use of a strong 1.3" frame composed of anodized aluminum alloy boosts durability and strength. The model can withstand a significant snow load of up to 5400 Pa. The panel's back can also withstand 5400 Pa, guaranteeing that your system will resist even the fiercest winds.
The sleek, all-black aesthetics of the panel will complement any rooftop. By using a variety of treatments and selection criteria, the producer guarantees high quality cell color. Engineers at Aptos Solar employ smaller gauge wires to link the cells together, creating a seamless appearance.
75.1" x 44.6" x 1.3"
52.9 lb
Close-wattage solar panels
13 productsAptos Solar 460W Solar Panel 120 Cell Bifacial DNA-120-BF10-460W Clearance
REC 460W Solar Panel 88 Cell All-Black REC460AA PURE-RX
More Commercial Solar Panels
110 productsRelated materials