Axitec 550W Solar Panel 144 Cell Bifacial AC-550MBT/144US Assembled in the USA Commercial 620 panels per Container (Truckload)
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 550 W
- Voltage (VOC)50.2 V
- Number of cells144 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 550 W |
| Voltage (VOC) | 50.2 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 144 Cell |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 21.29 % |
| Connector Type | IP68, Staubli MC4 |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 89.68 x 44.64 x 1.38 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 89.68 x 44.64 x 855.6 in |
| Weight | 61.73 lbs |
| Pallet Qty | 31 |
| Manufacturer | Axitec |
| Manufacturer Part # | AC-550MBT/144US |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application | Buildings |
| Use |
|
| Warranty | 15 years of manufacturer’s warranty and 25 years of performance guarantee |
More Axitec products
2 productsAxitec 440W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial AC-440TGB/108BB Clearance
Attachments
About product
Among the newest offerings of Axitec, AC-550MBT/144US is part of the AXIbipremium XXL HC MT series. These panels use state-of-the-art technology to achieve high efficiency and dependability. This panel takes full advantage of the Passivated Emitter Rear Contact (PERC) technology that allows it to capture up to 12% more energy. All thanks to a reflective layer on the back. This design maximizes the number of photons absorbed by solar cells.
The use of half-cut cell technology is an additional perk. The solar cells of AC-550MBT/144US are half the size of those found in standard panels. Major advantages include reduced power consumption, extended life and enhanced efficiency in low-light conditions. As a result, the panel achieves an impressive efficiency of 21.29%. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. Axitec provides 15 years of manufacturer‘s warranty and guarantees that after 25 years, performance will be at 85% or more.
The PERC technology further improves an already excellent efficiency of 21.29 percent. A reliable PID resistance and a unique glass lamination were added by the maker, which ultimately produced a model that was effective and extremely durable. AC-550MBT/144US produces 550 W of power under typical test settings.
Even at high temperatures, AC-550MBT/144US remains efficient. It loses just -0.35% efficiency for every 1.8°F over 77°F, letting you make the most of the sunniest hours.
Axitec stringent production requirements include various tests to guarantee high quality. The facilities are highly automated, allowing the manufacturer to maintain high standards while keeping warranty claims to a minimum.
These panels will lose no more than 3% of their power output in the first year of service. From the 2nd year to the 25th year, the average annual power decline will be no more than 0.5%. The module retains over 85% of its original output after 25 years. Guaranteed by Axitec.
The 1.38" frame made from anodized aluminum alloy and a layer of protective tempered glass make this module resistant to the foulest of weather. The front side of the modules can resist a 5400 Pa load, and the back side 2400 Pa.
89.68" x 44.64" x 1.38"
61.73 lb
Close-wattage solar panels
14 productsMore US assembled products
28 productsRelated materials
More Commercial Solar Panels
110 products