Boviet 440W Solar Panel 144 Cell PERC Bifacial BVM6612M-440S-H-HC-BF-DG Wholesale 30 panels per pallet
StarStarStarStarStar
(0 ratings)
Max1 PLT
(30 pcs)
Minimum order – 30 panels
We have changed the number of solar panels to comply with shipping terms. More info
Customer reviews & Questions
Verified buyer reviews
Customer Reviews A1 SolarStore on trustpilot
  • Reviews
  • Questions
Be the first to review Boviet products!
Your feedback helps other solar shoppers make confident choices.
Have a question about Boviet 440W Solar Panel 144 Cell PERC Bifacial BVM6612M-440S-H-HC-BF-DG Wholesale 30...? Feel free to ask!
Specification
Rated Power Output 440 W
Voltage (VOC)48.6 V
Maximum String Voltage 1000/1500 V
Number of cells144 Cell
Technology
  • Bifacial
  • PERC
Cell TypeMonocrystalline
Rated Efficiency19.7 %
Connector TypeMC4 compatible
Frame ColorSilver Frame
Dimensions LxWxH84.06 x 41.19 x 1.38 in
Pallet dimensions LxWxH84.06 x 41.19 x 41.4 in
Weight68.34 lbs
Pallet Qty30
ManufacturerBoviet
Manufacturer Part # BVM6612M-440S-H-HC-BF-DG
Operating Temperatures -40°F~185°F
Scope of Application
  • Boats
  • Buildings
  • Home
  • RV
  • Residential
Warranty12 year Product Warranty / 30 year Linear Power Warranty
Close-wattage solar panels
43 products
Attachments
About product
  • 440 W power output
  • 144 half-cut PERC cells
  • 19.7% efficiency
  • 1000/1500 V DC maximum system voltage
  • MC4 Compatible connectors
  • 12-year product and 30-year performance warranties
Increased efficiency of up to 19.7 percent
Exceptional performance in scorching weather
High quality standards
Reliability and degradation resistance
Boviet guarantees limited degradation over the ensuing 30 years. The performance will only degrade by a maximum of 2.5% the first year, and then only by a maximum of 0.5% yearly after that. After the 30 years are over, your modules will still show at least 83.00% of nominal capacity. A substantial 12-year product warranty is also included with this 440 W Boviet solar panel.
Enhanced frame design
BVM6612M-440S-H-HC-BF-DG design makes it ideal for residential and commercial rooftops. Strong 1.38" frame made from anodized aluminum alloy increases durability and strength. The model can support a heavy snow load up to 5400 Pa. The back of the panel can handle 2,400 Pa, ensuring that your system will survive the strongest of winds.
Size
84.06" x 41.19" x 1.38"