HT-SAAE 450W Solar Panel 144 Cell Bifacial HT72-166M-450 Clearance
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 450 W
- Voltage (VOC)50 V
- Number of cells144 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 450 W |
| Voltage (VOC) | 50 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 144 Cell |
| Technology |
|
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 20.7 % |
| Connector Type | MC4/MC4 Compatible |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 82.44 x 40.87 x 1.38 in |
| Weight | 51.81 lbs |
| Manufacturer | HT-SAAE |
| Manufacturer Part # | HT72-166M-450 |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application | Home |
| Use |
|
| Warranty | 12-year product warranty and 30-year warranty on power output |
More HT-SAAE products
2 productsHT-SAAE 405W Solar Panel 132 Cell All-Black Bifacial HT66-166M-405 Clearance
Attachments
FAQ
Close-wattage solar panels
6 productsPhiladelphia Solar 450W Solar Panels 108 Cell All-Black Bifacial MNB108(HCBF)-450W Clearance
Peimar 450W Solar Panel 120 Cell All-Black DR10H450MB Clearance
CW Energy 450W Solar Panel 108 Cell All-Black CWT450-108TNFB10 Assembled in the USA Clearance
About product
HT72-166M-450 is part of the HT72-166M Transparent Series — one of the most recent made by HT-SAAE. These panels employ cutting-edge technologies to achieve superior efficiency and reliability. The Passivated Emitter Rear Contact (PERC) technology ensures excellent power output. This solar cell type employs an additional reflective layer to absorb more sunlight.
Another advantage is the half-cut cell technology. HT72-166M-450 has solar cells half the size of those installed in conventional panels. The main benefits are decreased power loss, improved longevity, and better low-light performance. Not surprisingly, the efficiency of this module is quite high – 20.7%. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. HT-SAAE provides an industry-leading 30-year warranty on power output and a 12-year product warranty.
HT72-166M-450 ensures maximum power production. The combination of PERC technology and a powerful antireflective coating results in 20.7 percent module efficiency. This is much greater than the average, resulting in significant extra savings over the years of production.
A high temperature coefficient translates to more energy as the temperature rises. Every 1.8°F increase over 77°F reduces the efficiency of your panel by just -0.39%.
HT-SAAE strict manufacturing standards include multiple tests to provide extreme quality assurance. The facilities are highly automated, allowing the company to maintain high standards and keep the level of warranty claims very low.
The amount of power output loss experienced by these panels during the first year of operation will not exceed 2%. The average yearly power drop from the second to the 30th year will not surpass 0.5%. After 30 years, the module will still produce more than 83.50% of its initial output.
This module is weatherproof due to the 1.38" frame manufactured from anodized aluminum alloy and a layer of safety tempered glass. The modules' front and rear sides can withstand loads of 5400 and 2400 Pa, respectively.
82.44" x 40.87" x 1.38"
51.81 lb
More Clearance
23 productsMeyer Burger 375W Solar Panel 120 Cell All-Black MB_B120AyB_375 Clearance
Alexus Solar 400W Panel ALEX-400-B-54-S Clearance
JA Solar 405W Solar Panel 108 Cells JAM54S31-405/MR Clearance
Related materials