Risen 595W Solar Panel 120 cell Bifacial RSM120-8-595BMDG Commercial 558 panels per Container (Truckload)
Get commercial financing options at CleanFi
StarStarStarStarStar
(0 ratings)
1 CNTR
(558 pcs)
Container not included — offer is for palletized solar panels only.
Customer reviews & Questions
Verified buyer reviews
Customer Reviews A1 SolarStore on trustpilot
  • Reviews
  • Questions
Be the first to review Risen products!
Your feedback helps other solar shoppers make confident choices.
Have a question about Risen 595W Solar Panel 120 cell Bifacial RSM120-8-595BMDG Commercial 558 panels per...? Feel free to ask!
Specification
Rated Power Output 595 W
Voltage (VOC)41.5 V
Maximum String Voltage 1500 V
Number of cells120 Cell
Cell TypeMonocrystalline
Rated Efficiency21.0 %
Connector TypeRisen Twinsel PV-SY02, IP68
Frame ColorSilver Frame
Dimensions LxWxH85.51 × 51.30 × 1.38 in
Pallet dimensions LxWxH85.51 x 51.3 x 42.78 in
Pallet Qty31
ManufacturerRisen
Manufacturer Part #RSM120-8-595BMDG
Operating Temperatures −40°F to +185°F
Scope of ApplicationBuildings
  • Residential
Warranty12 year Product Warranty / 30 year Linear Power Warranty
Close-wattage solar panels
29 products
Attachments
About product
  • 595 W power output
  • 120 half-cut PERC cells
  • 21% efficiency
  • 1500 V DC maximum system voltage
  • Risen Twinsel PV-SY02 IP68 connectors
  • 12-year product and 25-year performance warranties
Increased power and efficiency
PERC technology improves on an already high efficiency of 21 percent. The manufacturer created an efficient and highly durable model by adding a robust PID resistance and unique glass lamination on top. RSM120-8-595BMDG produces 595 W of power under standard test conditions.
Keeping the cool in high temperatures
High quality standards
Reliability and degradation resistance
Slow degradation over the next 25 years is guaranteed by Risen . The performance will decrease no more than 2% during the first year and 0.25% annually thereafter. Your modules will retain at least 87.2% of original performance after the 25 years are over. This 595 W Risen solar panel also comes with a generous 12-year product warranty.
Certified for the worst environmental conditions
RSM120-8-595BMDG is PID, salt, acid, and ammonia resistant. It can also bear mechanical loads of up to 5400 Pa on the front and 2400 Pa on the back. This durability is mostly owing to the 1.38" thick anodized aluminum alloy frame and a layer of protective glass.
Size
85.51" x 51.3" x 1.38"