ROVSUN 18k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (23 SEER2, 230V)
- SpecificationCompareSee all
- TypeMini-Splits
- BTU Capacity18000 BTU
- Max. Coverage Area1000 sq.ft.
- Tonnage1.5 Ton
- SEER223.0 SEER2
Customer reviews & Questions
Specification
| US Made | US Made |
| Zones | 1-zone |
| Manufacturer | ROVSUN |
| Manufacturer Part # | TSC-18HA2/I3XI21B-I + TSC-18HA2/I3XI21B-O |
| Type | Mini-Splits |
| BTU Capacity | 18000 BTU |
| Max. Coverage Area | 1000 sq.ft. |
| Tonnage | 1.5 Ton |
| Refrigerant Compatibility | R454B |
| Phase | 1-phase |
| Voltage | 230 V |
| Decibel Rating | 31-48 dBA |
| Mount type | Wall Mount |
| Filter Type | Reusable Filter |
| Color | White |
| Features |
|
| Air Handler Dimensions LxWxH | 43.18 x 8.74 x 13.07 in |
| Condenser Dimensions L x W x H | 36.49 x 14.96 x 27.51 in |
| SEER2 | 23.0 SEER2 |
| Warranty | 1 Year |
More ROVSUN products
19 productsROVSUN 9k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (19 SEER2, 115V)
ROVSUN 11.5k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (17 SEER2, 230V)
ROVSUN 11.5k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (17 SEER2, 115V)
Attachments
About product
ROVSUN's top-tier 18k BTU 230V model offers unmatched 23 SEER2 efficiency for large living rooms, open spaces, or commercial areas up to 1000 sq. ft., delivering 1.5-ton cooling with 19k BTU heating.
WiFi/APP with Alexa/Google Assistant, 24-hour timer, and ultra-quiet 31-48 dB operation. Four-in-one modes cover 61-88°F indoors across extreme -13°F to 86°F heating and 5-131°F cooling, with turbo, ECO, iFEEL, self-cleaning, and 4-way swing.
R454B refrigerant achieves 40% energy savings versus R410A/R32 at peak 23 SEER2/13 EER2/9.5 HSPF2 ratings using efficient 1,390W cooling power. Larger 43.18"W indoor/36.49"W outdoor units, 1/4"-1/2" pre-charged 16.4ft lineset (needs 25/50ft upgrades), low 13A draw, and arctic performance distinguish it from standard 21 SEER2 sibling.
Ultimate large-space efficiency with extreme-weather capability and smart controls.
More Air Conditioners
129 productsCostway 10k BTU 4-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (White)
Costway 10k BTU 4-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (Black)
Costway 10k BTU 3-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (Black)
Related materials