ROVSUN 24k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (21 SEER2, 230V)
- SpecificationCompareSee all
- TypeMini-Splits
- BTU Capacity24000 BTU
- Max. Coverage Area1500 sq.ft.
- Tonnage2 Ton
- SEER221.0 SEER2
Customer reviews & Questions
Specification
| US Made | US Made |
| Zones | 1-zone |
| Manufacturer | ROVSUN |
| Manufacturer Part # | TSC-24HA2/I2XI18B-I + TSC-24HA2/I2XI18B-O |
| Type | Mini-Splits |
| BTU Capacity | 24000 BTU |
| Max. Coverage Area | 1500 sq.ft. |
| Tonnage | 2 Ton |
| Refrigerant Compatibility | R454B |
| Phase | 1-phase |
| Voltage | 230 V |
| Decibel Rating | 36-52 dBA |
| Mount type | Wall Mount |
| Filter Type | Reusable Filter |
| Color | White |
| Features |
|
| Air Handler Dimensions LxWxH | 46.97 x 10.23 x 14.17 in |
| Condenser Dimensions L x W x H | 33.26 x 14.96 x 27.51 in |
| SEER2 | 21.0 SEER2 |
| Warranty | 1 Year |
More ROVSUN products
19 productsROVSUN 9k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (19 SEER2, 115V)
ROVSUN 11.5k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (17 SEER2, 230V)
ROVSUN 11.5k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (17 SEER2, 115V)
Attachments
About product
ROVSUN's flagship 2-ton 230V ductless mini split conquers extra-large living areas, open floor plans, workshops, or commercial spaces up to 1,500 sq. ft., delivering massive 24k BTU cooling with superior 24.4k BTU heating.
WiFi app with Alexa/Google Assistant, 24-hour timer, and quiet 36-52 dB operation suit big spaces. Four modes maintain 61-88°F indoors across -4°F-86°F heating and 5-122°F cooling extremes, featuring turbo boost, ECO, sleep curve, self-cleaning, and multi-directional airflow.
R454B refrigerant enables 35% savings versus R32 at strong 21 SEER2/11 EER2/9.5 HSPF2 ratings with higher 2,080W cooling demand. Largest 46.97"W indoor/33.26"W outdoor footprint, 1/4"-1/2" pre-charged 16.4ft lineset (25/50ft upgrades available), 17A/25A circuit, and unmatched capacity separate it from 18k models for maximum area coverage.
Transform massive spaces with industrial-grade power, smart controls, and proven efficiency.
More Air Conditioners
129 productsCostway 10k BTU 4-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (White)
Costway 10k BTU 4-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (Black)
Costway 10k BTU 3-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (Black)
Related materials