ROVSUN 18k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (21 SEER2, 230V)
- SpecificationCompareSee all
- TypeMini-Splits
- BTU Capacity18000 BTU
- Max. Coverage Area1000 sq.ft.
- Tonnage1.5 Ton
- SEER221.0 SEER2
Customer reviews & Questions
Specification
| US Made | US Made |
| Zones | 1-zone |
| Manufacturer | ROVSUN |
| Manufacturer Part # | TSC-18HA2/I2XI19B-I + TSC-18HA2/I2XI19B-O |
| Type | Mini-Splits |
| BTU Capacity | 18000 BTU |
| Max. Coverage Area | 1000 sq.ft. |
| Tonnage | 1.5 Ton |
| Refrigerant Compatibility | R454B |
| Phase | 1-phase |
| Voltage | 230 V |
| Decibel Rating | 32-49 dBA |
| Mount type | Wall Mount |
| Filter Type | Reusable Filter |
| Color | White |
| Features |
|
| Air Handler Dimensions LxWxH | 39.76 x 8.66 x 12.4 in |
| Condenser Dimensions L x W x H | 30.7 x 13.74 x 23.81 in |
| SEER2 | 21.0 SEER2 |
| Warranty | 1 Year |
More ROVSUN products
19 productsROVSUN 9k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (19 SEER2, 115V)
ROVSUN 11.5k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (17 SEER2, 230V)
ROVSUN 11.5k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (17 SEER2, 115V)
Attachments
About product
This 230V ductless mini split excels in large living rooms, open kitchens, master suites, or offices up to 1000 sq. ft., delivering 1.5-ton 18k BTU cooling with superior 19k BTU heating capacity.
WiFi app and Alexa/Google Assistant enable remote control with 24-hour timer and quiet 32-49 dB operation. Four modes handle 61-88°F indoors across -4°F to 86°F heating and 5°F to 122°F cooling, including turbo, ECO, sleep, self-cleaning, and swing vents.
R454B refrigerant yields 35% savings versus R32 at strong 21 SEER2/11 EER2/8.2 HSPF2 with efficient 1,700W cooling power. Pre-charged 16.4ft 1/4"-3/8" lineset, ETL/AHRI certified, larger 39.76"W indoor unit, and low 12A/20A circuit needs suit demanding large areas.
Conquer big rooms with powerful, app-smart, energy-efficient climate control.
More Air Conditioners
129 productsCostway 10k BTU 4-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (White)
Costway 10k BTU 4-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (Black)
Costway 10k BTU 3-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (Black)
Related materials