SEG Solar 440W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial SEG-440-BTD-BG
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 440 W
- Voltage (VOC)39.3 V
- Number of cells108 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 440 W |
| Voltage (VOC) | 39.3 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 108 Cell |
| Technology |
|
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 22.53 % |
| Connector Type | MC4 |
| Frame Color | Black Frame |
| Dimensions LxWxH | 67.8 x 44.65 x 1.18 in |
| Weight | 52.91 lbs |
| Manufacturer | SEG Solar |
| Manufacturer Part # | SEG-440-BTD-BG |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 30 years of guarantee on product material and workmanship and 30 years of linear power output warranty |
Close-wattage solar panels
22 productsPhono Solar 440W Solar Panel 108 Cell Bifacial PS440M8GFH-18/VNHB Clearance
Hyundai 435W Solar Panel 108 Half-Cell HiN-T435NF(BK)
Axitec 440W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial AC-440TGB/108BB Clearance
Attachments
FAQ
More Solar Panels
109 productsMeyer Burger 375W Solar Panel 120 Cell All-Black MB_B120AyB_375 Clearance
Alexus Solar 400W Panel ALEX-400-B-54-S Clearance
JA Solar 405W Solar Panel 108 Cells JAM54S31-405/MR Clearance
About product
Among SEG Solar's newest offerings, SEG-440-BTD-BG is part of the YUKON-N series. These panels use state-of-the-art technology to achieve high efficiency and dependability. The TOPCon technology ensures excellent power output.
Another advantage is the half-cut cell technology. SEG-440-BTD-BG has solar cells half the size of those installed in conventional panels. The main benefits are decreased power loss, improved longevity, and better low-light performance. As a result, the panel achieves an impressive efficiency of 22.53%. And while conventional panels absorb photons only on one side, bifacial modules absorb photons on both sides simultaneously. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. Cell surface, back foil, and frame are completely black, giving the model unrivaled aesthetics. SEG Solar provides 30 years of guarantee on product material and workmanship, and guarantees that after 30 years, performance will be at 87.4% or more.
TOPCon technology improves on an already high efficiency of 22.53 percent. The manufacturer created an efficient and highly durable model by adding a robust PID resistance and unique glass lamination on top. SEG-440-BTD-BG produces 440 W of power under standard test conditions.
A low temperature coefficient provides more energy output at high working temperatures. SEG-440-BTD-BG loses just -0.3 percent efficiency for every 1.8°F over 77°F.
SEG Solar's strict manufacturing standards include multiple tests to provide extreme quality assurance. The facilities are highly automated, allowing the company to maintain high standards and keep the level of warranty claims very low.
Slow degradation over the next 30 years is guaranteed by SEG Solar. The performance will decrease no more than 2% during the first year and 0.25% annually thereafter. Your modules will retain at least 87.4% of their original performance after 30 years. This 440 W SEG Solar solar panel also comes with a generous 30-year guarantee on product material and workmanship.
SEG-440-BTD-BG design makes it suitable for both residential and business rooftops. The use of a strong 1.18" frame composed of anodized aluminum alloy boosts durability and strength. The model can withstand a significant snow load of up to 5400 Pa. The panel's back can withstand 2400 Pa, guaranteeing that your system will resist even the fiercest winds.
The panel has a sleek, all-black style that complements any roof beautifully. SEG Solar uses unique treatment and selection procedures to guarantee optimum cell color. The cells are connected by thinner wires, and from a distance, the surface of the modules seems seamless and smooth.
67.8" x 44.65" x 1.18"
52.91 lb
Related materials