SolarSpace 585W Solar Panel 144 Cell N-Type TOPCon Bifacial SS8-72HD-585N Wholesale 36 panels per pallet
Authorized Distributor
StarStarStarStarStar
(39 ratings)
  • Reviews (39)
  • Questions
4 months run time and still hitting 100 % plus of nameplate every midday
Have a question about SolarSpace 585W Solar Panel 144 Cell N-Type TOPCon Bifacial SS8-72HD-585N Wholesale 36...? Feel free to ask!
Specification
Rated Power Output 585 W
Voltage (VOC)54.36 V
Maximum String Voltage 1500 V
Number of cells144 Cell
Technology
  • Bifacial
  • N-Type
  • TOPCon
Cell TypeMonocrystalline
Rated Efficiency22.65 %
Connector TypeMC4-EVO2 or MC4 Compatible
Frame ColorSilver Frame
Dimensions LxWxH89.69 x 44.65 x 1.18 in
Pallet dimensions LxWxH89.69 x 44.65 x 42.48 in
Weight68.78 lbs
Pallet Qty36
ManufacturerSolarSpace
Manufacturer Part #SS8-72HD-585-N
Operating Temperatures −40°F to +185°F
Scope of Application
  • Boats
  • Buildings
  • Home
  • RV
  • Residential
Warranty15 years product quality & process warranty / 30 years linear power warranty
About product
  • 144 half-cut N-Type cells
  • 585 W nameplate capacity
  • 22.65% efficiency
  • 1500 V DC maximum system voltage
  • MC4-EVO2 or MC4 Compatible connectors
  • 15 years of product and 30 years of linear power warranty
High efficiency of 22.65 percent
Keeping the cool in high temperatures
High quality standards
Reliability and degradation resistance
SolarSpace guarantees limited degradation over the ensuing 30 years. The performance will only degrade by a maximum of 1% the first year, and then only by a maximum of 0.4% yearly after that. After the 30 years are over, your modules will still show at least 87.4% of nominal capacity. A substantial 15-year product warranty is also included with this 585 W SolarSpace solar panel.
Enhanced frame design
Size
89.69" x 44.65" x 1.18"