Axitec 440W Solar Panel 108 cell Bifacial AC-440TGBL/108BB Commercial 936 per Container (Truckload)
Authorized Distributor
StarStarStarStarStar
(86 ratings)
This product is out of stock
More Axitec products
3 products
  • Reviews (86)
  • Questions (2)
Hit 550 W on a chilly morning numbers don’t lie
Little heavier than I expected but the bifacial kick is real seeing +10% on my tracker
Panels crank a steady 550 W each—couldn’t ask for more.
John
03/11/2025
Is it expensive to install solar panels?
A1 SolarStore
Emma
09/21/2024
How long do solar panels last?
A1 SolarStore
Most solar panels last 30 years or more with minimal maintenance.
Specification
Rated Power Output 440 W
Voltage (VOC)39.42 V
Maximum String Voltage 1000/1500 V
Number of cells108 Cell
Cell TypeMonocrystalline
Rated Efficiency22.02 %
Connector TypeIP68, MC4-EVO 2, MC4-EVO 2A, JM608
Frame ColorBlack Frame
Dimensions LxWxH69.37 x 44.65 x 1.18 in
Pallet dimensions LxWxH69.37 x 44.65 x 42.48 in
Weight48.5 lbs
Pallet Qty36
ManufacturerAxitec
Manufacturer Part #AC-440TGBL/108BB
Operating Temperatures −40°F to +185°F
Scope of ApplicationBuildings
  • Residential
Warranty30 years warranty
Close-wattage solar panels
44 products
Attachments
About product
  • 440 W power output
  • 108 half-cut PERC cells
  • 22.02% efficiency
  • 1500 V DC maximum system voltage
  • MC4-EVO 2 connectors
  • 30-year product and 30-year performance warranties
Great productivity through the latest innovations
This Axitec panel provides 440 W power at 22.02% efficiency. High energy production levels are achieved through the usage of the latest advances in the solar industry, including PERC technology and state-of-the-art antireflective coating. An efficient panel yields more per square foot and pays for itself faster.
Exceptional performance in scorching weather
High quality standards
Low degradation for a longer lifespan
A panel that can handle hail, wind and snow
The 1.18" frame built of Black anodised aluminium and a layer of protective tempered glass make this module weather-resistant. The front side of the modules can withstand a 5400 Pa load, whereas the back side can withstand a 2400 Pa load.
Outstanding all-black design
Size
69.37" x 44.65" x 1.18"