BHI 12k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (17 SEER2, 115V, Wi-Fi Control)
- SpecificationCompareSee all
- TypeMini-Splits
- BTU Capacity12000 BTU
- Max. Coverage Area600 sq.ft.
- Tonnage1 Ton
- SEER217.0 SEER2
Customer reviews & Questions
Specification
| US Made | US Made |
| Zones | 1-zone |
| Manufacturer | BHI |
| Manufacturer Part # | BHI-T17-12K115V-US-C |
| Type | Mini-Splits |
| BTU Capacity | 12000 BTU |
| Max. Coverage Area | 600 sq.ft. |
| Tonnage | 1 Ton |
| Refrigerant Compatibility | R32 |
| Number of speeds | 7-speed |
| Phase | 1-phase |
| Voltage | 115 V |
| Decibel Rating | 30-38 dBA |
| Mount type | Wall Mount |
| Filter Type | Reusable Filter |
| Color | White |
| Features |
|
| Air Handler Dimensions LxWxH | 30.59 x 9.84 x 7.91 in |
| Condenser Dimensions L x W x H | 30.59 x 11.41 x 19.6 in |
| SEER2 | 17.0 SEER2 |
| Warranty | Limited warranty 1-year for parts/accessory and 5-year for compressor |
More BHI products
8 productsBHI 12k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (17 SEER2, 115V)
BHI 12k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (20.5 SEER2, 115V)
BHI 12k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (20.5 SEER2, 115V, Wi-Fi)
Attachments
About product
Perfect for bedrooms, home offices, nurseries, or studio apartments up to 600 sq. ft., this 115V ductless mini split delivers targeted cooling/heating without invasive ductwork. The 1-ton capacity maintains steady comfort through DC inverter technology that rapidly reaches set temperatures then runs efficiently at 17 SEER2.
WiFi app control enables remote operation from anywhere, while I-Feel remote sensing personalizes temperature to your location. I-Set memorizes preferences, louver memory restores airflow direction, and four-way swing eliminates hot spots. Eco mode accelerates cooling then saves energy, Sleep mode prevents overnight swings, and the 32°F heating belt protects against freezing.
Eco-friendly R-32 refrigerant delivers lower global warming impact with 5°F-125°F operation—rare for accessible 115V units. Self-cleaning sterilization, easy-wash filters, and pre-charged 16.4ft lineset simplify ownership. WiFi connectivity plus premium features (I-Feel/I-Set intelligence, 4-way airflow) at competitive pricing with 5-year compressor warranty make it the smart choice for easy professional installs.
Transform small spaces with app-controlled, whisper-quiet climate perfection.
More Air Conditioners
129 productsCostway 10k BTU 4-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (White)
Costway 10k BTU 4-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (Black)
Costway 10k BTU 3-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (Black)
Related materials