BYD 535W Solar Panel 144 Cell Bifacial MLTK-36-535 Commercial 620 panels per Container (Truckload)
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 535 W
- Voltage (VOC)49.42 V
- Number of cells144 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 535 W |
| Voltage (VOC) | 49.42 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 144 Cell |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 20.71 % |
| Connector Type | MC4-compatible |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 89.65 x 44.65 x 1.38 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 89.65 x 44.65 x 42.78 in |
| Weight | 64.59 lbs |
| Pallet Qty | 31 |
| Manufacturer | BYD |
| Manufacturer Part # | BYDMLTK-36-535 |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application | Buildings |
| Use |
|
| Warranty | 12-year product and 30-year linear power warranties |
Close-wattage solar panels
4 productsCanadian Solar 545W Solar Panel 144 Cells Bifacial CS6W-545MB-AG Wholesale 35 panels per pallet
Ready to ship on Apr 10–15
Attachments
About product
Among the newest offerings of BYD, MLTK-36-535 is part of the MLTK-36 series. These panels use state-of-the-art technology to achieve high efficiency and dependability. The Passivated Emitter Rear Contact (PERC) technology ensures excellent power output. This solar cell type employs an additional reflective layer to absorb more sunlight.
To further boost the performance, BYD employs half-cut cell technology. Each of the panel’s 144 cells is only half the size of a traditional solar cell. This grants MLTK-36-535 lower resistive losses and better shade tolerance. At 20.71% efficiency, MLTK-36-535 offers surprising performance for its weight and size. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. BYD provides a 12-year product warranty. Stable power output is also guaranteed — linear power warranty will protect you during 30 years.
This BYD panel provides 535 W power at 20.71% efficiency. High energy production levels are achieved through the usage of the latest advances in the solar industry, including PERC technology and state-of-the-art antireflective coating. An efficient panel yields more per square foot and pays for itself faster.
This module makes the heat less dangerous since it has one of the lowest temperature coefficients in the market, losing just -0.328% of efficiency for every 1.8°F over 77°F.
BYD's stringent production requirements include various tests to guarantee high quality. The facilities are highly automated, allowing the manufacturer to maintain high standards while keeping warranty claims to a minimum.
The amount of power output loss experienced by these panels during the first year of operation will not exceed 3%. The average yearly power drop from the second to the 30th year will not surpass 0.50%. After 30 years, the module will still produce more than 82.5% of its initial output.
PID, salt, acid and ammonia cannot harm MLTK-36-535. Furthermore, it has a mechanical load resistance of up to 5400 Pa in the front and 2400 Pa in the back. A layer of protective glass and 1.38" thick anodized aluminum alloy frame are the primary reasons for its toughness.
89.65" x 44.65" x 1.38"
64.59 lb
More Commercial Solar Panels
105 productsRelated materials