GSTAR 365W Solar Panel 120 Cell GSP6G60M-365BT Black Bifacial Commercial 806 panels per Container (Truckload)
Authorized Distributor
StarStarStarStarStar
(28 ratings)
This product is out of stock
Customer reviews & Questions
Verified buyer reviews
Customer Reviews A1 SolarStore on trustpilot
  • Reviews (28)
  • Questions
good quality panels highly recommend
Counts matched, pallets consistent. We meter-tested a sample, all within spec.
Working fine so far efficiency around 22% as claimed we tested a few and results match.
you pay a little more, but you get more. simple
no regrets getting these bifacial panels they look nice and work better than advertised
Panels looked clean, frames straight, output right on spec.
i install solar full time these are legit panels
pretty solid panel for the price not much drop in production.
Used these for a commercial job. No defects. Reliable output.
Good value for money performs close to spec in cloudy days too
Been running for 6 months and zero issues great efficiency and strong frame
Strong build quality you can feel it. Performance has been awesome so far
They take the heat no problem. Still hitting over 400W mid-summer.
Price per watt was unbeatable and quality looks top-notch
We put these on a farm building and the output’s been better than expected
love the power these produce even on cloudy days.
The bifacial effect is real. Pickin up extra watts from the back side. Awesome tech
these things pump out power like crazy. loving it so far
real nice panels no problems at all
Pretty happy overall, a little heavier than expected but solid build
Using these for our warehouse install they crank out serious power
Been live for 3 months, getting better production than expected.
got a full truckload good price panels workin great so far.
installed these on my warehouse roof solid output even on cloudy days highly recommend
got mine 2 weeks ago good stuff seems strong hope they hold up
Got a truckload for my farm, panels look sharp and work great. Zero issues.
Have a question about GSTAR 365W Solar Panel 120 Cell GSP6G60M-365BT Black Bifacial Commercial 806 panels per...? Feel free to ask!
Specification
Rated Power Output 365 W
Voltage (VOC)40.9 V
Maximum String Voltage 1500 V
Number of cells120 Cell
Cell TypeMonocrystalline
Rated Efficiency20.04 %
Connector TypeMC4/MC4-EVO2
Frame ColorBlack Frame
Dimensions LxWxH69.1 x 40.9 x 1.4 in
Pallet dimensions LxWxH69.1 x 40.9 x 43.4 in
Pallet Qty31
ManufacturerGSTAR
Manufacturer Part #GSP6G60M-365BT
Operating Temperatures −40°F to +185°F
Scope of ApplicationBuildings
  • Residential
Warranty25 years for the product and 30 years for the performance
Close-wattage solar panels
6 products
Attachments
About product
  • 365 W power output
  • 120 half-cut PERC cells
  • 20.04% efficiency
  • 1500 V DC maximum system voltage
  • MC4/MC4-EVO2 connectors
  • 25-year product and 30-year performance warranties
Increased efficiency of up to 20.04 percent
Keeping cool in hot weather
Quality and reliability
Low degradation for a longer lifespan
Certified for the most extreme environmental conditions
PID, salt, acid and ammonia cannot harm GSP6G60M-365BT. Furthermore, it has a mechanical load resistance of up to 5400 Pa in the front and 2400 Pa in the back. A layer of protective glass and 1.4" thick Black anodised aluminium frame are the primary reasons for its toughness.
Outstanding all-black design
Size
69.1" x 40.9" x 1.4"