Hyundai 440W Solar Panel 108 Cell TOPCon All-Black Bifacial HiN-T440NF(BK)
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 440 W
- Voltage (VOC)38.8 V
- Number of cells108 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 440 W |
| Voltage (VOC) | 38.8 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 108 Cell |
| Technology |
|
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 22.53 % |
| Connector Type | Stäubli MC4 genuine |
| Frame Color | Black Frame |
| Dimensions LxWxH | 67.8 x 44.6 x 1.2 in |
| Weight | 54.01 lbs |
| Manufacturer | Hyundai Energy Solutions |
| Manufacturer Part # | HiN-T440NF(BK) |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application | Buildings |
| Use |
|
| Warranty | 25-year product warranty / 30-year performance warranty |
More Hyundai Energy Solutions products
6 productsHyundai 405W Solar Panel 132 Half-Cell Bifacial HiS-S405YH(BK) Clearance
Hyundai 435W Solar Panel 108 Half-Cell HiN-T435NF(BK)
Hyundai 440W Solar Panel 108 Cell TOPCon All-Black Bifacial HiS-T440NF(BK)
Attachments
About product
Hyundai HiN-T440NF(BK) is a PV module fit for both residential and commercial applications. Hyundai engineers made the NF(BK) series durable and efficient while minimizing the amount of useful space required for their operation. The N-Type TOPCon cell technology ensures excellent power output.
Another advantage is the half-cut cell technology. HiN-T440NF(BK) has solar cells half the size of those installed in conventional panels. The main benefits are decreased power loss, improved longevity, and better low-light performance. The efficiency of this model reaches 22.53% — well above the market’s average. And while conventional panels absorb photons only on one side, bifacial modules absorb photons on both sides simultaneously. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. Novel design solutions allow this panel to look as well as it performs. This model is just 1.2" in depth and is jet black with a sleek finish. The panel's functionality and durability are not affected by its aesthetic appeal, though. Hyundai provides a 25-year product warranty and guarantees that after 30 years, performance will be at 87.4% or more.
An already high efficiency of 22.53% is further enhanced by N-Type TOPCon cell technology. By adding a solid PID resistance and special glass lamination on top, the manufacturer ended up with an efficient and very durable model. Under standard test conditions, HiN-T440NF(BK) outputs 440 W of power.
A high temperature coefficient translates to more energy as the temperature rises. Every 1.8°F increase over 77°F reduces the efficiency of your panel by just -0.3%.
HiN-T440NF(BK) receives multiple quality checks throughout the manufacturing process and is subject to stringent quality and reliability testing. The manufacturing facilities are highly automated, eliminating the risk of human error. Hyundai is dedicated to quality, safety, and reliability to ensure you get the very best.
Hyundai guarantees slow deterioration over the next 30 years. The performance will decline by no more than 1% during the first year and then by no more than 0.40% every year after that. After 30 years, your modules will retain at least 87.4% of their original performance. This 440 W Hyundai solar panel also comes with a substantial 25-year product warranty.
PID, salt, acid, and ammonia cannot harm HiN-T440NF(BK). Furthermore, it has a mechanical load resistance of up to 5400 Pa in the front and 5400 Pa in the back. A layer of protective glass and a 1.2" thick black anodised aluminium frame are the primary reasons for its toughness.
The sleek, all-black aesthetics of the panel will complement any rooftop. By using a variety of treatments and selection criteria, the producer guarantees high-quality cell color. Engineers at Hyundai employ smaller-gauge wires to link the cells together, creating a seamless appearance.
67.8" x 44.6" x 1.2"
54.01 lb
Close-wattage solar panels
22 productsPhono Solar 440W Solar Panel 108 Cell PERC Bifacial PS440M8GFH-18/VNHB Clearance
Axitec 440W Solar Panel 108 Cell TOPCon All-Black Bifacial AC-440TGB/108BB Clearance
Hyundai 435W Solar Panel 108 Half-Cell HiN-T435NF(BK)
FAQ
More Solar Panels
121 productsMeyer Burger 375W Solar Panel 120 Cell HJT All-Black MB_B120AyB_375 Clearance
JA Solar 380W Solar Panel 72 Cell PERC JAM72S09-380/PR Clearance
Alexus Solar 400W Solar Panel 108 Cell PERC ALEX-400-B-54-S Clearance
Related materials