Hyundai 440W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial HiS-T440NF(BK)
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 440 W
- Voltage (VOC)39.9 V
- Number of cells108 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 440 W |
| Voltage (VOC) | 39.9 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 108 Cell |
| Technology |
|
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 22.53 % |
| Connector Type | Stäubli MC4 genuine |
| Backsheet Color |
|
| Frame Color | Black Frame |
| Dimensions LxWxH | 67.8 x 44.6 x 1.2 in |
| Weight | 53.57 lbs |
| Pallet Qty | 36 |
| Manufacturer | Hyundai Energy Solutions |
| Manufacturer Part # | HiS-T440NF(BK) |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 25-year product warranty / 30-year performance warranty |
More Hyundai Energy Solutions products
5 productsHyundai 405W Solar Panel 132 Half-Cell Bifacial HiS-S405YH(BK) Clearance
Hyundai 435W Solar Panel 108 Half-Cell HiN-T435NF(BK)
Hyundai 440W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial HiN-T440NF(BK)
Attachments
FAQ
Close-wattage solar panels
22 productsPhono Solar 440W Solar Panel 108 Cell Bifacial PS440M8GFH-18/VNHB Clearance
Hyundai 435W Solar Panel 108 Half-Cell HiN-T435NF(BK)
Axitec 440W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial AC-440TGB/108BB Clearance
About product
Hyundai HiS-T440NF(BK) is a PV module fit for both residential and commercial applications. Hyundai engineers made the NF(BK) series durable and efficient while minimizing the amount of useful space required for their operation.
HiS-T440NF(BK) employs monocrystalline silicon — the most efficient material for converting sunlight into electricity. Each of the model's 108 solar cells consists of a single crystal, unlike cheaper polycrystalline cells that are made of multiple crystals melted together. As a result, not only are monocrystalline panels more efficient, but they are also more resistant to degradation.
The use of half-cut cell technology is an additional perk. The solar cells of HiS-T440NF(BK) are half the size of those found in standard panels. Major advantages include reduced power consumption, extended life and enhanced efficiency in low-light conditions. Not surprisingly, the efficiency of this module is quite high – 22.53%. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. Cell surface, back foil and frame are completely black, giving the model unrivaled aesthetics. Hyundai offers 25 years of product warranty and guarantees 87.40% of original performance after 30 years of operation.
The highest power output is guaranteed by Hyundai HiS-T440NF(BK) with an efficiency of up to 22.53%. Such outstanding performance is the product of N-Type technology and an effective antireflective coating. This is notably above average, which will translate into significant additional savings over the course of operation.
A high temperature coefficient translates to more energy as the temperature rises. Every 1.8°F increase over 77°F reduces the efficiency of your panel by just -0.29%.
Hyundai stringent production requirements include various tests to guarantee high quality. The facilities are highly automated, allowing the manufacturer to maintain high standards while keeping warranty claims to a minimum.
Slow degradation over the next 30 years is guaranteed by Hyundai. The performance will decrease no more than 2% during the first year and 0.25% annually thereafter. Your modules will retain at least 87.40% of original performance after the 30 years are over. This 440 W Hyundai solar panel also comes with a generous 25-year product warranty.
HiS-T440NF(BK) design makes it ideal for residential and commercial rooftops. Strong 1.2" frame made from anodized aluminum alloy increases durability and strength. The model can support a heavy snow load up to 5400 Pa. The back of the panel can handle 4,500 Pa, ensuring that your system will survive the strongest of winds.
The panel has a sleek, all-black style that complements any roof beautifully. Hyundai uses unique treatment and selection procedures to guarantee optimum cell color. The cells are connected by thinner wires, and from a distance, the surface of the modules seems seamless and smooth.
67.8" x 44.6" x 1.2"
53.57 lb
More Solar Panels
108 productsMeyer Burger 375W Solar Panel 120 Cell All-Black MB_B120AyB_375 Clearance
Alexus Solar 400W Panel ALEX-400-B-54-S Clearance
JA Solar 405W Solar Panel 108 Cells JAM54S31-405/MR Clearance
Related materials