MRCOOL Pro Direct 5 Ton Split System - Air Handler (R410A Refrigerant, ECM Motor)
- SpecificationCompareSee all
- TypeAir Handlers
- BTU Capacity60000 BTU
- Tonnage5 Ton
- SEER215.2 SEER2
Customer reviews & Questions
Specification
| Manufacturer | MRCOOL |
| Manufacturer Part # | HAH060FEA |
| Type | Air Handlers |
| BTU Capacity | 60000 BTU |
| Tonnage | 5 Ton |
| Refrigerant Compatibility | R410A |
| Phase | 1-phase |
| Voltage | 208/230 V |
| Color | Silver |
| Features | Heat pump |
| Air Handler Dimensions LxWxH | 22 x 24 x 54 1/2 in |
| SEER2 | 15.2 SEER2 |
| Warranty | 5 years |
More MRCOOL products
72 productsMRCOOL Advantage Series 9k BTU Wall Mounted - Air Handler (R454B Refrigerant, 230V)
MRCOOL Advantage Series 9k BTU Wall Mounted - Air Handler (R454B Refrigerant, 115V)
MRCOOL Advantage Series 12k BTU Wall Mounted - Air Handler (R454B Refrigerant, 230V)
Attachments
About product
The 5 Ton PRODIRECT™ Series ECM Air Handler is the ultimate solution for elevating your home’s HVAC system. Engineered to excel in both cooling systems and heat pump applications, this air handler offers flexible configurations tailored to your specific needs. Equipped with a multi-speed ECM blower motor, it guarantees maximum efficiency with an impressive SEER2 rating of up to 15.2. Plus, its all-aluminum tubes and fins ensure durability and corrosion resistance.
This 60K PRODIRECT™ ECM Air Handler features a factory-sealed cabinet designed for optimal efficiency, achieving a leakage rate of 2% or less at 1.0 inches of water column pressure to maintain conditioned air effectively. Its versatile design allows for multi-position installation and includes easily accessible horizontal and vertical condensate drain pans. Maintenance is a breeze, thanks to slide-out blower and coil components that simplify service. Additionally, you can customize your heating capacity with optional field-installed heat kits available in 5 to 20 kW options.
With certifications from AHRI and ETL, the 5 Ton PRODIRECT™ Series ECM Air Handler stands at the forefront of industry standards for quality and performance. It comes with a standard 5-year warranty, plus an additional 5-year extended parts and compressor warranty upon registration.
Trust in MRCOOL® to back your investment with reliable support, ensuring you enjoy unparalleled comfort for years to come.
More Air Conditioner Parts and Accessories
131 productsCostway 10k BTU 4-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (White)
Costway 10k BTU 4-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (Black)
Costway 10k BTU 3-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (White)
Related materials