Regitec 430W Solar Panel 108 Cell TOPCon Bifacial All-Black RMHT54/430AB2 Wholesale 36 panels per pallet
- SpecificationCompareSee all
- Price per Watt0.28
- Rated Power Output 430 W
- Voltage (VOC)38.49 V
- Number of cells108 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 430 W |
| Voltage (VOC) | 38.49 V |
| Maximum String Voltage | 1000/1500 V |
| Number of cells | 108 Cell |
| Technology |
| Rated Efficiency | 22.02 % |
| Connector Type | Stäubli MC4 |
| Frame Color | Black Frame |
| Dimensions LxWxH | 69.37 x 44.65 x 1.18 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 69.37 x 44.65 x 42.48 in |
| Weight | 48.5 lbs |
| Pallet Qty | 36 |
| Manufacturer | Regitec |
| Manufacturer Part # | RMHT54/430AB2 |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application | Home |
| Use |
| Warranty | 30-year product warranty and 30- year performance warranty |
More Regitec products
7 productsAttachments
About product
Half-cut cell technology adds a few more percent to the overall performance, making this model a great example of efficiency. Regitec made solar cells in RMHT54/430AB2 two times smaller than the standard size, thus reducing power loss and improving low-light behavior. Not surprisingly, the efficiency of this module is quite high – 22.02%. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. Novel design solutions allow this panel to look as well as it performs. This model is just 1.18" in depth and is jet black with a sleek finish. The panel's functionality and durability are not affected by its aesthetic appeal, though. Regitec offers a 30-year product warranty and guarantees 87.4% of original performance after 30 years of operation.
This panel's manufacturer offers a power output of 430 W at 22.02 percent efficiency. High energy production levels are attained by utilizing the most recent developments in the solar sector. A more productive panel produces more per square foot and pays for itself more quickly.
Slow degradation over the next 30 years is guaranteed by Regitec. The performance will decrease no more than 1% during the first year and 0.4% annually thereafter. Your modules will retain at least 87.4% of their original performance after 30 years have passed. This 430 W Regitec solar panel also comes with a generous 30-year product warranty.
RMHT54/430AB2 design makes it suitable for both residential and business rooftops. The use of a strong 1.18" frame composed of anodized aluminum alloy boosts durability and strength. The model can withstand a significant snow load of up to 5400 Pa. The panel's back can withstand 2400 Pa, guaranteeing that your system will resist even the fiercest winds.
69.37" x 44.65" x 1.18"
48.5 lb
Close-wattage solar panels
11 productsHyundai 435W Solar Panel 108 Cell N-Type TOPCon Bifacial All-Black HiN-T435NF(BK)