Regitec 550W Solar Panel 144 Cell RMH72-550S1 Full pallet (31 panels)
Authorized Distributor
StarStarStarStarStar
(29 ratings)
Q&AQ&A
This product is out of stock
Close-wattage solar panels
2 products
Customer reviews & Questions
Verified buyer reviews
Customer Reviews A1 SolarStore on trustpilot
  • Reviews (29)
  • Questions
love the 415W output. needed fewer panels for my system saved on install.
One of my panels runs a bit cooler than the rest but all good performance wise
works even in low sunlight got more power than I expected honestly.
First time buying Regitec and wow these things deliver. Clean energy baby!
love the container pricing. saved thousands compared to buying smaller quantities.
Been running 3 months already holding steady at expected output rate
not bad at all I got a good deal on a pallet and all came in perfect condition
Got the Regitec 430s for my new ground mount system They perform better than I expected.
high wattage panels at fair price.
I’m new to solar but these seem to be doing what they promised
Love these panels man they do the job right. Can’t complain at all
No complaints really. Regitec panels are strong and look nice on the roof too.
these panels just work no fuss no drama
love how quiet clean energy feels these panels worth it.
honestly better than I expected handles snow and cold no problem.
These things pump power like crazy. My inverter loves them. Great value.
Easy to handle not too heavy and love the bifacial design
Have a question about Regitec 550W Solar Panel 144 Cell RMH72-550S1 Full pallet (31 panels)? Feel free to ask!
Specification
Rated Power Output 550 W
Voltage (VOC)49.9 V
Maximum String Voltage 1500 V
Number of cells144 Cell
Cell TypeMonocrystalline
Rated Efficiency21.3 %
Connector TypeMC4-compatible
Frame ColorSilver Frame
Dimensions LxWxH89.72 x 44.65 x 1.38 in
Weight63.05 lbs
Pallet Qty31
ManufacturerRegitec
Manufacturer Part #RMH72-550S1
Operating Temperatures −40°F to +185°F
Scope of ApplicationBuildings
  • Residential
Warranty25-year product warranty and 30-year performance warranty
More Clearance
29 products
Attachments
About product
  • 550 W power output
  • 144 half-cut PERC cells
  • 21.3% efficiency
  • 1500 V DC maximum system voltage
  • MC4-compatible connectors
  • 25-year product warranty and 30-year performance warranty
Increased efficiency of up to 21.3%
Excellent performance in adverse weather
High quality standards
Reliability and degradation resistance
Regitec guarantees limited degradation over the ensuing 30 years. The performance will only degrade by a maximum of 3% the first year, and then only by a maximum of 0.56% yearly after that. After the 30 years are over, your modules will still show at least 80.68% of nominal capacity. A substantial 25-year product warranty is also included with this 550 W Regitec solar panel.
A panel that can handle hail, wind and snow
The 1.38" frame made from anodized aluminum alloy and a layer of protective tempered glass make this module resistant to the foulest of weather. The front side of the modules can resist a 5400 Pa load, and the back side 2400 Pa.
Size
89.72" x 44.65" x 1.38"