SEG Solar 405W Solar Panel 108 Cell PERC All-Black SEG-405-BMD-HV
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 405 W
- Voltage (VOC)37.22 V
- Number of cells108 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 405 W |
| Voltage (VOC) | 37.22 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 108 Cell |
| Technology | PERC |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 20.74 % |
| Connector Type | IP68 / MC4 |
| Backsheet Color | Black Backsheet |
| Frame Color | Black Frame |
| Dimensions LxWxH | 67.79 x 44.64 x 1.18 in |
| Weight | 47.40 lbs |
| Pallet Qty | 36 |
| Manufacturer | SEG Solar |
| Manufacturer Part # | SEG-405-BMD-HV |
| Operating Temperatures | -40 to 185 °F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 25 years of product guarantee and 25 years of output warranty |
More SEG Solar products
2 productsSEG Solar 405W Solar Panel 108 Cell PERC All-Black SEG405-BMD-TB
Attachments
About product
SEG-405-BMD-HV is a model that uses a number of technologies to bring durability and performance to the next level. This panel takes full advantage of the Passivated Emitter Rear Contact (PERC) technology that allows it to capture up to 12% more energy. All thanks to a reflective layer on the back. This design maximizes the number of photons absorbed by solar cells.
Another advantage is the half-cut cell technology. SEG-405-BMD-HV has solar cells half the size of those installed in conventional panels. The main benefits are decreased power loss, improved longevity and better low-light performance. Given its size and weight, SEG-405-BMD-HV efficiency of 20.74% is quite impressive. Cell surface, back foil and frame are completely black, giving the model unrivaled aesthetics. SEG Solar provides 25 years of product warranty and guarantees that after 25 years, performance will be at 84.80% or more.
SEG Solar YUKON panels have a high efficiency of 20.74 percent and take full advantage of the company's technologies, which have won SEG Solar several honors. This PERC option produces more electricity per square foot of PV modules. This translates to shorter installation times and fewer clamps and racks. All of this lowers your overall expenditures and shortens the payback period.
This module makes the heat less dangerous since it has one of the lowest temperature coefficients in the market, losing just -0.35% of efficiency for every 1.8°F over 77°F.
Multiple tests are part of the SEG Solar tight production requirements, which offer the highest level of quality assurance. Because of the facilities' high degree of automation, the business is able to uphold strict standards and minimize the number of warranty claims to an absolute minimum.
Slow degradation over the next 25 years is guaranteed by SEG Solar. The performance will decrease no more than 2% during the first year and 0.25% annually thereafter. Your modules will retain at least 84.80% of original performance after the 25 years are over. This 405 W SEG Solar solar panel also comes with a generous 25-year product warranty.
The 1.18" frame built of Black anodised aluminium and a layer of protective tempered glass make this module weather-resistant. The front side of the modules can withstand a 5400 Pa load, whereas the back side can withstand a 2,400 Pa load.
The sleek, all-black aesthetics of the panel will complement any rooftop. By using a variety of treatments and selection criteria, the producer guarantees high quality cell color. Engineers at SEG Solar employ smaller gauge wires to link the cells together, creating a seamless appearance.
67.79" x 44.64" x 1.18"
47.4 lb
Close-wattage solar panels
8 productsSEG Solar 405W Solar Panel 108 Cell PERC All-Black SEG405-BMD-TB
Alexus Solar 400W Solar Panel 108 Cell PERC All-Black ALEX-400-B-54-S Clearance
JA Solar 405W Solar Panel 108 Cells PERC All-Black JAM54S31-405/MR Clearance
FAQ
More Clearance
26 productsRelated materials