SolarSpace 550W Solar Panel 144 Cell PERC Bifacial SS8-72HD-550M Wholesale 36 panels per pallet
Strong buyer interestStrong buyer interest
Authorized Distributor
StarStarStarStarStar
(43 ratings)
  • Reviews (43)
  • Questions (2)
4 months run time and still hitting 100 % plus of nameplate every midday
Wyatt Q.
06/11/2025
portrait install ok
A1 SolarStore
Absolutely — frame has symmetric load rating 5,400 Pa snow / 2,400 Pa wind either orientation.
Zack Y.
temp coeff matters?
A1 SolarStore
−0.334%/°C for Pmax — you keep more power on hot rooftops.
Specification
Rated Power Output 550 W
Voltage (VOC)49.91 V
Maximum String Voltage 1500 V
Number of cells144 Cell
Technology
  • Bifacial
  • PERC
Cell TypeMonocrystalline
Rated Efficiency21.29 %
Connector TypeMC4-EVO2 or MC4 Compatible
Frame ColorSilver Frame
Dimensions LxWxH89.69 x 44.65 x 1.18 in
Pallet dimensions LxWxH89.69 x 44.65 x 42.48 in
Weight68.78 lbs
Pallet Qty36
ManufacturerSolarSpace
Manufacturer Part #SS8-72HD-550-M
Operating Temperatures −40°F to +185°F
Scope of ApplicationBuildings
  • Residential
Warranty12 year Product Warranty / 30 year Linear Power Warranty
About product
  • 144 half-cut PERC cells
  • 550 W nameplate capacity
  • 21.29% efficiency
  • 1500 V DC maximum system voltage
  • MC4-EVO2 or MC4 Compatible connectors
  • 12 years of product and 30 years of linear power warranty
Increased efficiency of up to 21.29%
Keeping cool in hot weather
Quality and reliability
Low degradation for a longer lifespan
Certified for the worst environmental conditions
SS8-72HD-550M is PID, salt, acid, and ammonia resistant. It can also bear mechanical loads of up to 5400 Pa on the front and 2400 Pa on the back. This durability is mostly owing to the 1.18" thick anodized aluminum alloy frame and a layer of protective glass.
Size
89.69" x 44.65" x 1.18"