Turbro Greenland 12k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (24 SEER2, 230V)
- SpecificationCompareSee all
- TypeMini-Splits
- BTU Capacity12000 BTU
- Max. Coverage Area550 sq.ft.
- Tonnage1 Ton
- SEER224.0 SEER2
Customer reviews & Questions
Specification
| US Made | US Made |
| Zones | 1-zone |
| Manufacturer | Turbro |
| Manufacturer Part # | GL12K230V |
| Type | Mini-Splits |
| BTU Capacity | 12000 BTU |
| Max. Coverage Area | 550 sq.ft. |
| Tonnage | 1 Ton |
| Refrigerant Compatibility | R454B |
| Number of speeds | 8-speed |
| Phase | 1-phase |
| Voltage | 230 V |
| Decibel Rating | 27–42 dBA |
| Mount type | Wall Mount |
| Filter Type | Reusable Filter |
| Color | White |
| Features |
|
| Air Handler Dimensions LxWxH | 32.3 x 7.7 x 12.1 in |
| Condenser Dimensions L x W x H | 31.9 x 21.6 x 12.0 in |
| SEER2 | 24.0 SEER2 |
| Warranty | 5 years for parts and compressor |
More Turbro products
6 productsTurbro Greenland 9k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (24 SEER2, 115V)
Turbro Greenland 9k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (24 SEER2, 230V)
Turbro Greenland 12k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (23 SEER2, 115V)
Attachments
About product
The Greenland 12,000 BTU Mini Split is a great choice for large bedrooms, living rooms, home offices, or studio spaces up to 550 sq. ft. Its ductless design is ideal for areas where traditional HVAC systems are costly or difficult to install.
This unit provides efficient year-round comfort with both heating and cooling functions. Its inverter DC technology optimizes performance, delivering up to 35% energy savings compared to conventional systems. With a 24 SEER2 rating, it meets federal tax credit requirements, helping reduce energy bills while improving comfort. Control is easy with built-in WiFi, remote access, and voice compatibility with Alexa or Google Assistant for effortless, hands-free operation.
What makes this AC stand out is its eco-friendly R454B refrigerant, which has 75% lower global warming potential than older refrigerants—making it one of the most sustainable options on the market. The outdoor unit comes pre-charged for a 16ft line set for easier setup. Running on 230V power, it combines smart efficiency, modern connectivity, and long-term reliability, all backed by a 5-year warranty.
More Air Conditioners
129 productsCostway 10k BTU 4-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (White)
Costway 10k BTU 4-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (Black)
Costway 10k BTU 3-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (Black)
Related materials