ZNShine Solar 705W Solar Panel 132 Cell Bifacial ZXM8-GPLDD132-705 Commercial 496 panels per Container (Truckload)
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 705 W
- Voltage (VOC)48.5 V
- Number of cells132 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 705 W |
| Voltage (VOC) | 48.5 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 132 Cell |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 22.70 % |
| Connector Type | MC4-EVO2 |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 93.9 x 51.3 x 1.4 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 93.9 x 51.3 x 43.4 in |
| Weight | 84.9 lbs |
| Pallet Qty | 31 |
| Manufacturer | ZNShine Solar |
| Manufacturer Part # | ZXM8-GPLDD132-705 |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application | Buildings |
| Use |
|
| Warranty | 12 years product warranty / 30 years output guarantee |
More ZNShine Solar products
7 productsAttachments
About product
Among the newest offerings of ZnShine Solar, ZXM8-GPLDD132-705 is part of the ZXM8-GPLDD132 series. These panels use state-of-the-art technology to achieve high efficiency and dependability.
The use of half-cut cell technology is an additional perk. The solar cells of ZXM8-GPLDD132-705 are half the size of those found in standard panels. Major advantages include reduced power consumption, extended life and enhanced efficiency in low-light conditions. Given its size and weight, ZXM8-GPLDD132-705 efficiency of 22.70% is quite impressive. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. ZnShine Solar offers 12 years of product warranty and guarantees 87.4% of original performance after 30 years of operation.
An already high efficiency of 22.70% is further enhanced by TOPCon technology. Under standard test conditions, ZXM8-GPLDD132-705 outputs 705 W of power.
At high working temperatures, a low temperature coefficient equals increased energy generation. Every 1.8°F over 77°F results in a model's efficiency loss of just -0.3 percent.
ZXM8-GPLDD132-705 is subject to rigorous quality and reliability testing as well as many quality checks throughout the production process. The level of automation in the manufacturing facilities virtually eliminates human error.
Slow degradation over the next 30 years is guaranteed by ZnShine Solar. The performance will decrease no more than 1% during the first year and 0.4% annually thereafter. Your modules will retain at least 87.4% of original performance after the 30 years are over. This 705 W ZnShine Solar solar panel also comes with a generous 12-year product warranty.
ZXM8-GPLDD132-705 design makes it ideal for residential and commercial rooftops. Strong 1.4" frame made from anodized aluminum alloy increases durability and strength. The model can support a heavy snow load up to 5400 Pa. The back of the panel can handle 2400 Pa, ensuring that your system will survive the strongest of winds.
93.9" x 51.3" x 1.4"
84.9 lb
Close-wattage solar panels
6 productsRelated materials
More Commercial Solar Panels
110 products