ZNShine Solar 590W Solar Panel 144 Cell Bifacial ZXM7-UPLDD144-590 Commercial 720 panels per Container (Truckload)
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 590 W
- Voltage (VOC)51.9 V
- Number of cells144 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 590 W |
| Voltage (VOC) | 51.9 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 144 Cell |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 22.84 % |
| Connector Type | MC4-compatible |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 89.72 x 44.65 x 1.18 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 89.72 x 44.65 x 42.48 in |
| Weight | 69.45 lbs |
| Pallet Qty | 36 |
| Manufacturer | ZNShine Solar |
| Manufacturer Part # | ZXM7-UPLDD144-590 |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application | Buildings |
| Use |
|
| Warranty | 12 years of product warranty and 30 years of output guarantee |
More ZNShine Solar products
11 productsAttachments
About product
ZXM7-UPLDD144-590 is part of the ZXM7-UPLDD144 Series — one of the most recent made by ZnShine Solar. These panels employ cutting-edge technologies to achieve superior efficiency and reliability.
To further boost the performance, ZnShine Solar employs half-cut cell technology. Each of the panel’s 144 cells is only half the size of a traditional solar cell. This grants ZXM7-UPLDD144-590 lower resistive losses and better shade tolerance. At 22.84% efficiency, ZXM7-UPLDD144-590 offers surprising performance for its weight and size. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. ZnShine Solar offers 12 years of product warranty and guarantees 87.40% of original performance after 30 years of operation.
An already high efficiency of 22.84% is further enhanced by N-Type TOPCon technology. By adding a solid PID resistance and special glass lamination on top, the manufacturer ended up with an efficient and very durable model. Under standard test conditions, ZXM7-UPLDD144-590 outputs 590 W of power.
This module makes the heat less dangerous since it has one of the lowest temperature coefficients in the market, losing just -0.3% of efficiency for every 1.8°F over 77°F.
ZXM7-UPLDD144-590 is subject to rigorous quality and reliability testing as well as many quality checks throughout the production process. The level of automation in the manufacturing facilities virtually eliminates human error. To guarantee that you receive the finest, ZnShine Solar is committed to quality, safety and dependability.
ZnShine Solar guarantees slow deterioration over the next 30 years. The performance will decline by no more than 1% during the first year and then by no more than 0.4% every year after that. After the 30 years are over, your modules will retain at least 87.40% of their original performance. This 590 W ZnShine Solar solar panel also comes with a substantial 12-year product warranty.
This module is weatherproof due to the 1.18" frame manufactured from anodized aluminum alloy and a layer of safety tempered glass. The modules' front and rear sides can withstand loads of 5400 and 2400 Pa, respectively.
89.72" x 44.65" x 1.18"
69.45 lb
Close-wattage solar panels
14 productsRelated materials
More Commercial Solar Panels
106 products