ZNShine Solar 590W Solar Panel 144 Cell Bifacial ZXM7-UPLDD144-590 Commercial 720 panels per Container (Truckload)
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 590 W
- Voltage (VOC)51.9 V
- Number of cells144 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 590 W |
| Voltage (VOC) | 51.9 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 144 Cell |
| Rated Efficiency | 22.84 % |
| Connector Type | MC4-compatible |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 89.72 x 44.65 x 1.18 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 89.72 x 44.65 x 42.48 in |
| Weight | 69.45 lbs |
| Pallet Qty | 36 |
| Manufacturer | ZNShine Solar |
| Manufacturer Part # | ZXM7-UPLDD144-590 |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application | Buildings |
| Use |
| Warranty | 12 years of product warranty and 30 years of output guarantee |
More ZNShine Solar products
13 productsAttachments
About product
An already high efficiency of 22.84% is further enhanced by N-Type TOPCon technology. By adding a solid PID resistance and special glass lamination on top, the manufacturer ended up with an efficient and very durable model. Under standard test conditions, ZXM7-UPLDD144-590 outputs 590 W of power.
ZnShine Solar guarantees slow deterioration over the next 30 years. The performance will decline by no more than 1% during the first year and then by no more than 0.4% every year after that. After the 30 years are over, your modules will retain at least 87.40% of their original performance. This 590 W ZnShine Solar solar panel also comes with a substantial 12-year product warranty.
This module is weatherproof due to the 1.18" frame manufactured from anodized aluminum alloy and a layer of safety tempered glass. The modules' front and rear sides can withstand loads of 5400 and 2400 Pa, respectively.
89.72" x 44.65" x 1.18"