ZNShine Solar 440W Solar Panel 108 Cell N-Type All-Black Bifacial ZXM7-UHLDD108-440
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 440 W
- Voltage (VOC)38.8 V
- Number of cells108 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 440 W |
| Voltage (VOC) | 38.8 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 108 Cell |
| Technology |
|
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 22.53 % |
| Connector Type | MC4-compatible |
| Backsheet Color | Bifacial Backsheet |
| Frame Color | Black Frame |
| Dimensions LxWxH | 67.8 x 44.65 x 1.18 in |
| Weight | 54.01 lbs |
| Manufacturer | ZNShine Solar |
| Manufacturer Part # | ZXM7-UHLDD108-440 |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 12-year product warranty and 30-year output guarantee |
More ZNShine Solar products
7 productsAttachments
About product
ZnShine Solar ZXM7-UHLDD108-440 is a PV module fit for both residential and commercial applications. ZnShine Solar engineers made the ZXM7-UHLDD108 series durable and efficient while minimizing the amount of useful space required for their operation.
Half-cut cell technology adds a few more percent to the overall performance, making this model a great example of efficiency. ZnShine Solar made solar cells in ZXM7-UHLDD108-440 two times smaller than the standard size, thus reducing power loss and improving low-light behavior. Given its size and weight, ZXM7-UHLDD108-440's efficiency of 22.53% is quite impressive. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. Cell surface, back foil, and frame are completely black, giving the model unrivaled aesthetics. ZnShine Solar paid as much attention to durability as they did to performance. ZXM7-UHLDD108-440 is guaranteed to retain at least 87.40% of output after 30 years. Product warranty for this panel lasts 12 years.
ZXM7-UHLDD108-440 ensures maximum power production. The combination of N-Type cell technology and a powerful antireflective coating results in 22.53 percent module efficiency. This is much greater than the average, resulting in significant extra savings over the years of production.
Even at high temperatures, ZXM7-UHLDD108-440 remains efficient. It loses just -0.3% efficiency for every 1.8°F over 77°F, letting you make the most of the sunniest hours.
ZXM7-UHLDD108-440 receives multiple quality checks throughout the manufacturing process and is subject to stringent quality and reliability testing. The manufacturing facilities are highly automated, eliminating the risk of human error. ZnShine Solar is dedicated to quality, safety, and reliability to ensure you get the very best.
ZnShine Solar guarantees slow deterioration over the next 30 years. The performance will decline by no more than 1% during the first year and then by no more than 0.4% every year after that. After 30 years, your modules will retain at least 87.40% of their original performance. This 440 W ZnShine Solar panel also comes with a substantial 12-year product warranty.
The 1.18" frame made from anodized aluminum alloy and a layer of protective tempered glass make this module resistant to the foulest of weather. The front side of the modules can resist a 5400 Pa load, and the back side 2400 Pa.
The panel features an all-black design that looks great on any roof. The manufacturer ensures excellent cell color by special treatment and selection processes. ZnShine Solar engineers use thinner wires to connect the cells together, and at a distance, the surface of the modules appears smooth and uninterrupted.
67.8" x 44.65" x 1.18"
54.01 lb
Close-wattage solar panels
23 productsPhono Solar 440W Solar Panel 108 Cell PERC Bifacial PS440M8GFH-18/VNHB Clearance
Axitec 440W Solar Panel 108 Cell TOPCon All-Black Bifacial AC-440TGB/108BB Clearance
Hyundai 435W Solar Panel 108 Half-Cell HiN-T435NF(BK)
FAQ
More Solar Panels
122 productsMeyer Burger 375W Solar Panel 120 Cell HJT All-Black MB_B120AyB_375 Clearance
JA Solar 380W Solar Panel 72 Cell PERC JAM72S09-380/PR Clearance
Jinko 410W Solar Panel 144 Cell PERC JKM410M-72HL-V Clearance
Related materials