Axitec 440W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial AC-440TGB/108BB Clearance
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 440 W
- Voltage (VOC)39.83 V
- Number of cells108 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 440 W |
| Voltage (VOC) | 39.83 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 108 Cell |
| Technology |
|
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 21.56 % |
| Connector Type | IP68, MC4-EVO 2, MC4-EVO 2A, JM608 |
| Backsheet Color | Bifacial Backsheet |
| Frame Color | Black Frame |
| Dimensions LxWxH | 70.87 x 44.65 x 1.18 in |
| Weight | 55.78 lbs |
| Pallet Qty | 36 |
| Manufacturer | Axitec |
| Manufacturer Part # | AC-440TGB/108BB |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 30 years of manufacturer‘s warranty and 30 years of performance guarantee |
Close-wattage solar panels
5 productsAttachments
FAQ
More Clearance
24 productsAlexus Solar 400W Panel ALEX-400-B-54-S Clearance
Pickup on Thu, Apr 9 from Orlando, FL
Delivery on Apr 08–13
JA Solar 405W Solar Panel 108 Cells JAM54S31-405/MR Clearance
Pickup on Thu, Apr 9 from Orlando, FL
Delivery on Apr 08–13
About product
Axitec AC-440TGB/108BB is a PV module fit for both residential and commercial applications. Axitec engineers made the AXIblackbiperfect GR series durable and efficient while minimizing the amount of useful space required for their operation.
Another advantage is the half-cut cell technology. AC-440TGB/108BB has solar cells half the size of those installed in conventional panels. The main benefits are decreased power loss, improved longevity and better low-light performance. Given its size and weight, AC-440TGB/108BB efficiency of 21.56% is quite impressive. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. Cell surface, back foil and frame are completely black, giving the model unrivaled aesthetics. Axitec provides 30 years of manufacturer‘s warranty and guarantees that after 30 years, performance will be at 87.4% or more.
An already high efficiency of 21.56% is further enhanced by N-Type TOPCon technology. By adding a solid PID resistance and special glass lamination on top, the manufacturer ended up with an efficient and very durable model. Under standard test conditions, AC-440TGB/108BB outputs 440 W of power.
Low temperature coefficient means greater energy production at high operating temperatures. AC-440TGB/108BB loses just -0.31% of efficiency for every 1.8°F above 77°F.
AC-440TGB/108BB is subject to rigorous quality and reliability testing as well as many quality checks throughout the production process. The level of automation in the manufacturing facilities virtually eliminates human error. To guarantee that you receive the finest, Axitec is committed to quality, safety and dependability.
Axitec guarantees limited degradation over the ensuing 30 years. The performance will only degrade by a maximum of 1% the first year, and then only by a maximum of 0.4% yearly after that. After the 30 years are over, your modules will still show at least 87.4% of nominal capacity. A substantial 30-year manufacturer’s warranty is also included with this 440 W Axitec solar panel.
The 1.18" frame made from black aluminium and a layer of protective tempered glass make this module resistant to the foulest of weather. The front side of the modules can resist a 5400 Pa load, and the back side 2400 Pa.
The sleek, all-black aesthetics of the panel will complement any rooftop. By using a variety of treatments and selection criteria, the producer guarantees high quality cell color. Engineers at Axitec employ smaller gauge wires to link the cells together, creating a seamless appearance.
70.87" x 44.65" x 1.18"
55.78 lb
Related materials