GSTAR Solar 590W Solar Panel 144 Cell Bifacial Dual Glass GSD7S72T-590WT Wholesale 36 panels per pallet
- SpecificationCompareSee all
- Price per Watt0.28
- Rated Power Output 590 W
- Voltage (VOC)53.03 V
- Number of cells144 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 590 W |
| Voltage (VOC) | 53.03 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 144 Cell |
| Technology |
|
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 22.84 % |
| Connector Type | MC4/MC4-EVO2 |
| Backsheet Color | Bifacial Backsheet |
| Frame Color |
|
| Dimensions LxWxH | 89.69 x 44.65 x 1.18 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 89.69 x 44.65 x 42.48 in |
| Weight | 70.55 lbs |
| Pallet Qty | 36 |
| Manufacturer | GSTAR |
| Manufacturer Part # | GSD7S72T-590WT |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application | Buildings |
| Use |
|
| Warranty | 15 years of product warranty and 30 years of linear power warranty |
More GSTAR products
5 productsAttachments
FAQ
Close-wattage solar panels
20 productsDE Solar 585W Solar Panel 144 Cell Bifacial DE585-144BG-182S/NWW Wholesale 36 panels per pallet
SolarSpace 590W Solar Panel 144 Cell Bifacial SS8-72HD-590-N Wholesale 36 panels per pallet
Talesun Solar 585W Panel 144 Cells Bifacial TM7G72M-585 Wholesale 36 panels per pallet
About product
GSD7S72T-590WT is part of the GSD7S72T Series — one of the most recent made by GSTAR. These panels employ cutting-edge technologies to achieve superior efficiency and reliability. The TOPCON N-type cell technology ensures excellent power output. This panel features a dual-glass design, which enhances durability, weather resistance, and longevity.
Half-cut cell technology adds a few more percent to the overall performance, making this model a great example of efficiency. GSTAR made solar cells in GSD7S72T-590WT two times smaller than the standard size, thus reducing power loss and improving low-light behavior. Not surprisingly, the efficiency of this module is quite high – 22.84%. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. GSTAR provides 15 years of product warranty and guarantees that after 30 years, performance will be at 87.4% or more.
The TOPCON N-type cell technology further improves an already excellent efficiency of 22.84 percent. A reliable PID resistance and a unique glass lamination were added by the maker, which ultimately produced a model that was effective and extremely durable. GSD7S72T-590WT produces 590 W of power under typical test settings.
GSD7S72T-590WT manages to stay efficient even at high temperatures. For every 1.8°F above 77°F, it loses just -0.3% in efficiency, allowing you to make the most of the sunniest hours.
GSTAR strict manufacturing standards include multiple tests to provide extreme quality assurance. The facilities are highly automated, allowing the company to maintain high standards and keep the level of warranty claims very low. The dual-glass structure further adds to the panel’s robustness, providing better mechanical protection and superior resistance to moisture and degradation over time.
In the first year of service, these panels will lose no more than 1% of their power output. The average yearly power drop from the second to the 30th year will be no more than 0.4%. After 30 years, the modules will retain more than 87.4% of their initial output.
The 1.18" frame made from anodized aluminum alloy and a layer of protective tempered glass make this module resistant to the foulest of weather. The front side of the modules can resist a 5400 Pa load, and the back side 2400 Pa.
89.69" x 44.65" x 1.18"
70.55 lb
More Wholesale Solar Panels
125 productsRegitec 415W Solar Panel 108 Cell RMH54/415B1 Wholesale 36 panels per pallet
Regitec 430W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial RMHT54/430AB2 Wholesale 36 panels per pallet
Waaree 540W Solar Panel 144 Cell Bifacial Bi-55-540 Wholesale 31 pieces per pallet (Min. 10 pallets)
Related materials