Hanersun 440W Solar Panel 108 Cell N-Type TOPCon Bifacial All-Black HN18N-54HT440W
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 440 W
- Voltage (VOC)38.9 V
- Number of cells108 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 440 W |
| Voltage (VOC) | 38.9 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 108 Cell |
| Technology |
|
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 22.8 % |
| Connector Type | Z4S-abcd / MC4-EVO 2A / Others |
| Frame Color | Black Frame |
| Dimensions LxWxH | 67.8 x 44.65 x 1.18 in |
| Weight | 52.02 lbs |
| Pallet Qty | 37 |
| Manufacturer | Hanersun |
| Manufacturer Part # | HN18N-54HT440W |
| Operating Temperatures | -40°F to 158°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 15 years product quality & process warranty / 30 years linear power warranty |
More Hanersun products
3 productsAttachments
About product
Among the newest offerings of Hanersun, HN18N-54HT440W is part of the HITouch5N series. These panels use state-of-the-art technology to achieve high efficiency and dependability. HN18N-54HT440W employs monocrystalline silicon — the most efficient material for converting sunlight into electricity. Each of the model's 108 solar cells consists of a single crystal, unlike cheaper polycrystalline cells that are made of multiple crystals melted together. As a result, not only are monocrystalline panels more efficient, but they are also more resistant to degradation.
Another advantage is the half-cut cell technology. HN18N-54HT440W has solar cells half the size of those installed in conventional panels. The main benefits are decreased power loss, improved longevity and better low-light performance. As a result, the panel achieves an impressive efficiency of 22.8%. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. Cell surface, back foil and frame are completely black, giving the model unrivaled aesthetics. Hanersun provides an industry-leading 30-year performance warranty and a 15-year product warranty.
N-Type technology improves on an already high efficiency of 22.8 percent. The manufacturer created an efficient and highly durable model by adding a robust PID resistance and unique glass lamination on top. HN18N-54HT440W produces 440 W of power under standard test conditions.
The heat is less of a problem with this module: with one of the industry's lowest temperature coefficients, HN18N-54HT440W loses just -0.28% of efficiency for every 1.8°F over 77°F.
HN18N-54HT440W receives multiple quality checks throughout the manufacturing process and is subject to stringent quality and reliability testing. The manufacturing facilities are highly automated, eliminating the risk of human error. Hanersun is dedicated to quality, safety and reliability to ensure you get the very best.
In the first year of service, these panels will lose no more than 1% of their power output. The average yearly power drop from the second to the 30th year will be no more than 0.4%. After 30 years, the modules will retain more than 87.40% of their initial output.
HN18N-54HT440W design makes it suitable for both residential and business rooftops. The use of a strong 1.18" frame composed of Black anodised aluminium boosts durability and strength. The model can withstand a significant snow load of up to 5400 Pa. The panel's back can withstand 2,400 Pa, guaranteeing that your system will resist even the fiercest winds.
The sleek, all-black aesthetics of the panel will complement any rooftop. By using a variety of treatments and selection criteria, the producer guarantees high quality cell color. Engineers at Hanersun employ smaller gauge wires to link the cells together, creating a seamless appearance.
67.8" x 44.65" x 1.18"
52.02 lb
Close-wattage solar panels
41 productsFAQ
More Solar Panels
214 productsRelated materials