Hanersun 585W Solar Panel 144 Cell N-Type TOPCon Bifacial HN18N-72HT585W
StarStarStarStarStar
(8 ratings)
Q&AQ&A
Max
Minimum order – 10 panels
We have changed the number of solar panels to comply with shipping terms. More info
Customer reviews & Questions
Verified buyer reviews
Customer Reviews A1 SolarStore on trustpilot
  • Reviews (8)
  • Questions (4)
high efficiency, very satisfied.
Harris k.
07/15/2025
Hanersun reliable brand? Never heard of it
A1 SolarStore
Emerging Tier 1 with strong bankability. Rapid growth and quality focus.
Louis Adams
04/22/2025
Exact warranty years pls.
A1 SolarStore
30-year linear power warranty (87.4% at year 30) + 15-year product warranty.
MARCO M.
Is it okay for residential roof?
Best for commercial/ground mount but works on large residential roofs with proper racking.
arjun sharma
bifacial how much extra power
10-30% additional energy from rear side depending on surface reflection and mounting height.
Specification
Rated Power Output 585 W
Voltage (VOC)51.6 V
Maximum String Voltage 1500 V
Number of cells144 Cell
Technology
  • Bifacial
  • N-Type
  • TOPCon
Cell TypeMonocrystalline
Rated Efficiency22.6 %
Connector TypeZ4S-abcd / MC4-EVO 2A / Others
Frame ColorSilver Frame
Dimensions LxWxH89.72 x 44.65 x 1.18 in
Weight68.14 lbs
Pallet Qty37
ManufacturerHanersun
Manufacturer Part #HN18N-72HT585W
Operating Temperatures −40°F to +185°F
Scope of Application
  • Boats
  • Home
  • RV
  • Residential
Warranty15-year product warranty and 30-year linear power output warranty
More Hanersun products
3 products
Attachments
About product
  • 144 half-cut N-Type TOPCon cells
  • 585 W nameplate capacity
  • 22.6% efficiency
  • 1500 V DC maximum system voltage
  • Z4S-abcd / MC4-EVO 2A / Others connectors
  • 15-year product warranty and 30-year linear power output warranty
Increased efficiency of up to 22.6%
Heat-resistant performance
Quality and reliability
Low degradation for a longer lifespan
Size
89.72" x 44.65" x 1.18"