INDEPWR Solar 440W Solar Panel 108 Cell iPWR-M10-54BX2S-440W Commercial 806 panels per Container (Truckload)
- SpecificationCompareSee all
- Price per Watt0.3
- Rated Power Output 440 W
- Voltage (VOC)38.98 V
- Number of cells108 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 440 W |
| Voltage (VOC) | 38.98 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 108 Cell |
| Technology |
|
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 22.50 % |
| Connector Type | Stäubli EVO2 |
| Backsheet Color |
|
| Frame Color | Black Frame |
| Dimensions LxWxH | 67.7 x 44.65 x 1.38 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 67.7 x 44.65 x 42.78 in |
| Weight | 44.53 lbs |
| Pallet Qty | 31 |
| Manufacturer | INDEPWR |
| Manufacturer Part # | iPWR-M10-54BX2S-440W |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 25 Year Product and Performance Warranty |
Close-wattage solar panels
43 productsAttachments
About product
Among the newest offerings of INDEPWR Solar, iPWR-M10-54BX2S-440W is part of the iPWR-M10-54BX2S series. These panels use state-of-the-art technology to achieve high efficiency and dependability.
iPWR-M10-54BX2S-440W employs monocrystalline silicon — the most efficient material for converting sunlight into electricity. Each of the model's 108 solar cells consists of a single crystal, unlike cheaper polycrystalline cells that are made of multiple crystals melted together. As a result, not only are monocrystalline panels more efficient, but they are also more resistant to degradation.
The use of half-cut cell technology is an additional perk. The solar cells of iPWR-M10-54BX2S-440W are half the size of those found in standard panels. Major advantages include reduced power consumption, extended life and enhanced efficiency in low-light conditions. The efficiency of this model reaches 22.50% — well above the market’s average. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. Cell surface, back foil and frame are completely black, giving the model unrivaled aesthetics. INDEPWR Solar provides an industry-leading 30-year performance warranty and a 25-year product warranty.
iPWR-M10-54BX2S-440W ensures maximum power production. 22.50 percent module efficiency is achieved using N-Type technology and a powerful antireflective coating. This is much greater than the norm, resulting in significant additional savings throughout the years of operation.
Excellent temperature coefficient means more energy as temperature rises. Every 1.8°F hike above 77°F will decrease your panel’s efficiency by only -0.29%.
iPWR-M10-54BX2S-440W undergoes various quality checks during the production process and is subjected to serious quality and reliability testing. Manufacturing facilities are highly automated, removing the possibility of human errors. INDEPWR Solar is committed to quality, safety, and dependability to ensure you get the finest.
In the first year of service, these panels will lose no more than 1% of their power output. The average yearly power drop from the second to the 30th year will be no more than 0.4%. After 30 years, the modules will retain more than 87.40% of their initial output.
iPWR-M10-54BX2S-440W is PID, salt, acid, and ammonia resistant. It can also bear mechanical loads of up to 5400 Pa on the front and 5,400 Pa on the back. This durability is mostly owing to the 1.38" thick Black anodised aluminium frame and a layer of protective glass.
The sleek, all-black aesthetics of the panel will complement any rooftop. By using a variety of treatments and selection criteria, the producer guarantees high quality cell color. Engineers at INDEPWR Solar employ smaller gauge wires to link the cells together, creating a seamless appearance.
67.7" x 44.65" x 1.38"
44.53 lb
More Commercial Solar Panels
213 productsRelated materials