JA Solar 440W Solar Panel 108 Cell TOPCon Bifacial All-Black JAM54D41-440/MB
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 440 W
- Voltage (VOC)39.38 V
- Number of cells108 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 440 W |
| Voltage (VOC) | 39.38 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 108 Cell |
| Technology |
| Rated Efficiency | 22.5 % |
| Connector Type | QC 4.10-351/ MC4-EVO2 |
| Frame Color | Black Frame |
| Dimensions LxWxH | 67.8 x 44.65 x 1.18 in |
| Weight | 47.4 lbs |
| Pallet Qty | 36 |
| Manufacturer | JA Solar |
| Manufacturer Part # | JAM54D41-440/MB |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
| Use |
| Warranty | 25-year product warranty and 30-year linear power output warranty |
More JA Solar products
9 productsJA Solar 405W Solar Panel 108 Cells PERC All-Black JAM54S31-405/MR Clearance
JA Solar 440W Solar Panel 108 Cell N-Type Bifacial JA-JAM54-D41-440MB
Attachments
About product
This JA Solar panel produces 440 W of power at 22.5 percent efficiency. High levels of energy output are reached by utilizing the most recent innovations in the solar sector. A more efficient panel produces more per square foot and pays for itself sooner.
Slow degradation over the next 30 years is guaranteed by JA Solar. The performance will decrease no more than 1% during the first year and 0.4% annually thereafter. Your modules will retain at least 87.4% of their original performance after 30 years. This 440 W JA Solar solar panel also comes with a generous 25-year product warranty.
JAM54D41-440/MB is resistant to PID, salt, acid, and ammonia. It can also withstand up to 5400 Pa mechanical load on the front and 2400 Pa on the back. Such robustness is mainly due to the 1.18" thick black anodised aluminium frame and a layer of protective glass.
67.8" x 44.65" x 1.18"