LONGi 370W Solar Panel 144 cell PERC Bifacial LR6-72HIBD-370M Wholesale 35 panels per pallet
- SpecificationCompareSee all
- Price per Watt0.3
- Rated Power Output 370 W
- Voltage (VOC)48.1 V
- Number of cells144 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 370 W |
| Voltage (VOC) | 48.1 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 144 Cell |
| Technology |
|
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 18.4 % |
| Connector Type | MC4 or MC4 compatible |
| Backsheet Color | Bifacial Backsheet |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 79.5 x 39.2 x 1.18 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 79.5 x 39.2 x 41.3 in |
| Weight | 58 lbs |
| Pallet Qty | 35 |
| Manufacturer | LONGi |
| Manufacturer Part # | LR6-72HIBD-370M |
| Operating Temperatures | -40°F ~ +185°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 10 year Product Workmanship Warranty / 30 year Linear Power Warranty |
More LONGi products
4 productsAttachments
About product
Among the newest offerings of LONGi, LR6-72HIBD-370M is part of the LR6-72HIBD series. These panels use state-of-the-art technology to achieve high efficiency and dependability. The Passivated Emitter Rear Contact (PERC) technology ensures excellent power output. This solar cell type employs an additional reflective layer to absorb more sunlight.
Half-cut cell technology adds a few more percent to the overall performance, making this model a great example of efficiency. LONGi made solar cells in LR6-72HIBD-370M two times smaller than the standard size, thus reducing power loss and improving low-light behavior. Not surprisingly, the efficiency of this module is quite high – 18.4%. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. LONGi provides 10 years of product warranty and guarantees that after 30 years, performance will be at 84.95% or more.
LONGi LR6-72HIBD panels take full advantage of the company’s technologies that have won LONGi multiple awards. This PERC option offers higher power output per square foot of PV modules. This means quicker installation times and fewer clamps and racks. All of which reduces your overall costs, shortening the payback time.
A high temperature coefficient translates to more energy as the temperature rises. Every 1.8°F increase over 77°F reduces the efficiency of your panel by just -0.37%.
LR6-72HIBD-370M undergoes various quality checks during the production process and is subjected to serious quality and reliability testing. Manufacturing facilities are highly automated, removing the possibility of human errors. LONGi is committed to quality, safety, and dependability to ensure you get the finest.
In the first year of service, these panels will lose no more than 2% of their power output. The average yearly power drop from the second to the 30th year will be no more than 0.45%. After 30 years, the modules will retain more than 84.95% of their initial output.
This module is weatherproof due to the 1.18" frame manufactured from Black anodised aluminium and a layer of safety tempered glass. The modules' front and rear sides can withstand loads of 5400 and 2,400 Pa, respectively.
79.5" x 39.2" x 1.18"
58 lb
Close-wattage solar panels
4 productsFAQ
More Wholesale Solar Panels
131 productsRegitec 415W Solar Panel 108 Cell PERC RMH54/415B1 Wholesale 36 panels per pallet
REC 445W Solar Panel 144 Cell HJT REC445AA-72-XV Wholesale 29 panels per pallet
Related materials