LONGi 375W Solar Panel 144 cell Mono PERC LR6-72HPH-375MC Wholesale 30 panels per pallet
- SpecificationCompareSee all
- Price per Watt0.3
- Rated Power Output 375 W
- Voltage (VOC)48.8 V
- Number of cells144 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 375 W |
| Voltage (VOC) | 48.8 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 144 Cell |
| Technology | PERC |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 18.8 % |
| Connector Type | MC4 compatible |
| Backsheet Color | Silver Backsheet |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 78.89 x 39.21 x 1.37 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 78.9 x 39.21 x 41.4 in |
| Weight | 50.71 lbs |
| Pallet Qty | 30 |
| Manufacturer | LONGi |
| Manufacturer Part # | LR6-72HPH-375M |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 10 Year Product Warranty / 25 Year Linear Power Warranty |
More LONGi products
5 productsAttachments
About product
LONGi LR6-72HPH-375M is a PV module fit for both residential and commercial applications. LONGi engineers made the LR6-72HPH series durable and efficient while minimizing the amount of useful space required for their operation. The Passivated Emitter Rear Contact (PERC) technology ensures excellent power output. This solar cell type employs an additional reflective layer to absorb more sunlight.
Half-cut cell technology adds a few more percent to the overall performance, making this model a great example of efficiency. LONGi made solar cells in LR6-72HPH-375M two times smaller than the standard size, thus reducing power loss and improving low-light behavior. Given its size and weight, LR6-72HPH-375M efficiency of 18.8% is quite impressive. LONGi offers 10 years of product warranty and guarantees 84.80% of original performance after 25 years of operation.
LONGi LR6-72HPH panels fully use the firm's innovations, which LONGi has received several distinctions for. With PERC technology, more electricity can be produced per square foot of PV modules. As a result, there will be less clamps and racks required during installation. All of which lowers your overall expenses and accelerates the payback period.
The heat is less of a problem with this module: with one of the industry's lowest temperature coefficients, LR6-72HPH-375M loses just -0.37% of efficiency for every 1.8°F over 77°F.
LR6-72HPH-375M receives multiple quality checks throughout the manufacturing process and is subject to stringent quality and reliability testing. The manufacturing facilities are highly automated, eliminating the risk of human error. LONGi is dedicated to quality, safety and reliability to ensure you get the very best.
In the first year of service, these panels will lose no more than 2% of their power output. The average yearly power drop from the second to the 25th year will be no more than 0.55%. After 25 years, the modules will retain more than 84.80% of their initial output.
LR6-72HPH-375M is PID, salt, acid, and ammonia resistant. It can also bear mechanical loads of up to 5400 Pa on the front and 2,400 Pa on the back. This durability is mostly owing to the 1.38" thick anodized aluminum alloy frame and a layer of protective glass.
78.9" x 39.21" x 1.38"
50.71 lb
Close-wattage solar panels
5 productsFAQ
More Wholesale Solar Panels
132 productsRegitec 415W Solar Panel 108 Cell PERC RMH54/415B1 Wholesale 36 panels per pallet
REC 445W Solar Panel 144 Cell HJT REC445AA-72-XV Wholesale 29 panels per pallet
Related materials