Phono Solar 585W Solar Panel 144 Cells N-Type TOPCon Bifacial PS585M8GFH-24/TNH Wholesale 36 panels per pallet
StarStarStarStarStar
(81 ratings)
Max1 PLT
(36 pcs)
Minimum order – 36 panels
We have changed the number of solar panels to comply with shipping terms. More info
Customer reviews & Questions
Verified buyer reviews
Customer Reviews A1 SolarStore on trustpilot
  • Reviews (81)
  • Questions
The panels are working fine so far , I run an 8 KW system
Very good service and panels
I appreciate your service. Your engineer was very skillful and Melanie on the phone is a sweetheart
These are great reliable panels, and 4 of them a a great match for EcoFlow Delta Pro power stations.
phono solar doesnt mess around these are commercial grade and built to last.
appears to be working to specifications. thanks A1 Solar!
Love the 590W output Fewer panels needed for my system saved on install time
A solid panel, thank you for quick reactions and delivery
Very good service and panels
good panel, very nice looking
I appreciate the service
Hey guys, just wanted to leave a quick review for the Phono 400W solar panels I recently purchased from A1. I gotta say, I'm pretty impressed. The installation process was a bit of a pain, but that's just because I'm not really a DIY guy. Once the system was up and running though, it's been smooth sailing. I've noticed a significant decrease in my energy bills, and it feels great knowing that I'm doing my part for the environment.
A reliable workhorse. But what it has in reliability and affordability it lacks in aesthetics
Cheap and reliable
I installed the Phono 400 W solar panels on my roof and I'm happy with how they're performing. The installation was straightforward and the modules look well-made. I like that it packs a lot of power in a compact size. I haven't had any issues with so far, and I get quite a bit of energy even on cloudy days. Overall, I would recommend this panel to anyone looking for a reliable, cheap and high-performing panels.
Have a question about Phono Solar 585W Solar Panel 144 Cells N-Type TOPCon Bifacial PS585M8GFH-24/TNH...? Feel free to ask!
Specification
Rated Power Output 585 W
Voltage (VOC)52.44 V
Maximum String Voltage 1000/1500 V
Number of cells144 Cell
Technology
  • Bifacial
  • N-Type
  • TOPCon
Cell TypeMonocrystalline
Rated Efficiency22.65 %
Connector TypeStäubli MC4
Frame ColorSilver Frame
Dimensions LxWxH89.69 x 44.65 x 1.18 in
Pallet dimensions LxWxH89.69 x 44.65 x 42.48 in
Weight70.55 lbs
Pallet Qty36
ManufacturerPhono Solar
Manufacturer Part #PS585M8GFH-24/TNH
Operating Temperatures −40°F to +185°F
Scope of ApplicationBuildings
  • Residential
Warranty15/30 years warranty
More Phono Solar products
5 products
Attachments
About product
  • 144 half-cut PERC cells
  • 585W nameplate capacity
  • 22.84% efficiency
  • 1500 V DC maximum system voltage
  • Stäubli MC4
  • 15 years of product and 30 years of performance warranty
Great productivity through the latest innovations
This Phono Solar panel provides 585W power at 22.65% efficiency. High energy production levels are achieved through the usage of the latest advances in the solar industry, including PERC technology and state-of-the-art antireflective coating. An efficient panel yields more per square foot and pays for itself faster.
Keeping the cool in high temperatures
Quality and reliability
Reliability and degradation resistance
Phono Solar guarantees limited degradation over the ensuing 30 years. The performance will only degrade by a maximum of 1% the first year, and then only by a maximum of 0.40% yearly after that. After the 30 years are over, your modules will still show at least 87.4% of nominal capacity. A substantial 15-year product warranty is also included with this 585 W Phono Solar solar panel.
A panel that can handle hail, wind and snow
This module is weatherproof due to the 1.18" frame manufactured from anodized aluminum alloy and a layer of safety tempered glass. The modules' front and rear sides can withstand loads of 5400 and 2400 Pa, respectively.
Size
89.69" x 44.65" x 1.18"