SEG Solar 405W Solar Panel 108 Cell PERC All-Black SEG405-BMD-TB
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 405 W
- Voltage (VOC)37.22 V
- Number of cells108 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 405 W |
| Voltage (VOC) | 37.22 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 108 Cell |
| Technology | PERC |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 20.74 % |
| Connector Type | IP68 |
| Backsheet Color | Black Backsheet |
| Frame Color | Black Frame |
| Dimensions LxWxH | 67.79 x 44.64 x 1.18 in |
| Weight | 47.40 lbs |
| Pallet Qty | 36 |
| Manufacturer | SEG Solar |
| Manufacturer Part # | SEG405-BMD-TB |
| Operating Temperatures | -40 to 185 °F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 25 years of product guarantee and 25 years of output warranty |
More SEG Solar products
2 productsSEG Solar 405W Solar Panel 108 Cell PERC All-Black SEG-405-BMD-HV
Attachments
About product
SEG405-BMD-TB is a model that uses a number of technologies to bring durability and performance to the next level. This panel takes full advantage of the Passivated Emitter Rear Contact (PERC) technology that allows it to capture up to 12% more energy. All thanks to a reflective layer on the back. This design maximizes the number of photons absorbed by solar cells.
Another advantage is the half-cut cell technology. SEG405-BMD-TB has solar cells half the size of those installed in conventional panels. The main benefits are decreased power loss, improved longevity and better low-light performance. At 20.74% efficiency, SEG405-BMD-TB offers surprising performance for its weight and size. Cell surface, back foil and frame are completely black, giving the model unrivaled aesthetics. SEG Solar provides a 25-year product warranty. Stable power output is also guaranteed — performance warranty will protect you during 25 years.
SEG405-BMD-TB ensures maximum power production. 20.74 percent module efficiency is achieved using PERC technology and a powerful antireflective coating. This is much greater than the norm, resulting in significant additional savings throughout the years of operation.
The heat is less of a problem with this module: with one of the industry's lowest temperature coefficients, SEG405-BMD-TB loses just -0.35% of efficiency for every 1.8°F over 77°F.
SEG405-BMD-TB undergoes various quality checks during the production process and is subjected to serious quality and reliability testing. Manufacturing facilities are highly automated, removing the possibility of human errors. SEG Solar is committed to quality, safety, and dependability to ensure you get the finest.
SEG Solar guarantees slow deterioration over the next 25 years. The performance will decline by no more than 2% during the first year and then by no more than 0.55% every year after that. After the 25 years are over, your modules will retain at least 84.80% of their original performance. This 405 W SEG Solar solar panel also comes with a substantial 25-year product warranty.
SEG405-BMD-TB is resistant to PID, salt, acid and ammonia. It can also withstand up to 5400 Pa mechanical load on the front and 2,400 Pa on the back. Such robustness is mainly due to the 1.18" thick Black anodised aluminium frame and a layer of protective glass.
The panel features all-black design which looks great on any roof. The manufacturer ensures excellent cell color by special treatment and selection processes. SEG Solar engineers use thinner wires to connect the cells together, and at a distance the surface of the modules appears smooth and uninterrupted.
67.79" x 44.64" x 1.18"
47.4 lb
Close-wattage solar panels
8 productsSEG Solar 405W Solar Panel 108 Cell PERC All-Black SEG-405-BMD-HV
Alexus Solar 400W Solar Panel 108 Cell PERC All-Black ALEX-400-B-54-S Clearance
JA Solar 405W Solar Panel 108 Cells PERC All-Black JAM54S31-405/MR Clearance
FAQ
More Clearance
26 productsRelated materials