Seraphim 450W Solar Panel 96 Cell All-Black Bifacial TOPCon SRP-450-BTE-BG Wholesale 36 Panels per Pallet
- SpecificationCompareSee all
- Price per Watt0.3
- Rated Power Output 450 W
- Voltage (VOC)35.78 V
- Number of cells96 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 450 W |
| Voltage (VOC) | 35.78 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 96 Cell |
| Technology |
|
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 22.52 % |
| Connector Type | MC4 compatible |
| Backsheet Color | Bifacial Backsheet |
| Frame Color | Black Frame |
| Dimensions LxWxH | 69.37 x 44.65 x 1.18 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 69.37 x 44.65 x 42.48 in |
| Weight | 54.90 lbs |
| Pallet Qty | 36 |
| Manufacturer | Seraphim |
| Manufacturer Part # | SRP-450-BTE-BG |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 25 years of product guarantee and 30 years of output warranty |
Close-wattage solar panels
21 productsPeimar 450W Solar Panel 120 Cell All-Black DR10H450MB Wholesale 31 panels per pallet
Attachments
FAQ
More Wholesale Solar Panels
122 productsRegitec 415W Solar Panel 108 Cell RMH54/415B1 Wholesale 36 panels per pallet
Regitec 430W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial RMHT54/430AB2 Wholesale 36 panels per pallet
Regitec 550W Solar Panel 144 Cell RMH72-550S1 Wholesale 31 panels per pallet
About product
Among the newest offerings of Seraphim, SRP-450-BTE-BG is part of the Sable TOPCon Series series. These panels use state-of-the-art technology to achieve high efficiency and dependability.
SRP-450-BTE-BG employs monocrystalline silicon — the most efficient material for converting sunlight into electricity. Each of the model's 96 solar cells consists of a single crystal, unlike cheaper polycrystalline cells that are made of multiple crystals melted together. As a result, not only are monocrystalline panels more efficient, but they are also more resistant to degradation.
Seraphim employs full-sized solar cells for this model. As a result, the panel achieves an impressive efficiency of 22.52%. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. The innovations made the appearance of the panel as impressive as the specs. A mere 1.18" thick, this model is completely black with a smooth surface. This beauty doesn’t compromise the quality or reliability of the panel. Seraphim provides 25 years of product warranty and guarantees that after 30 years, performance will be at 87.40% or more.
Seraphim Sable TOPCon Series panels have a high efficiency of 22.52 percent and take full advantage of the company's technologies, which have won Seraphim several honors. This N-Type option produces more electricity per square foot of PV modules. This translates to shorter installation times and fewer clamps and racks. All of this lowers your overall expenditures and shortens the payback period.
At high working temperatures, a low temperature coefficient equals increased energy generation. Every 1.8°F over 77°F results in a model's efficiency loss of just -0.29 percent.
Seraphim stringent production requirements include various tests to guarantee high quality. The facilities are highly automated, allowing the manufacturer to maintain high standards while keeping warranty claims to a minimum.
Slow degradation over the next 30 years is guaranteed by Seraphim. The performance will decrease no more than 2% during the first year and 0.25% annually thereafter. Your modules will retain at least 87.40% of original performance after the 30 years are over. This 450 W Seraphim solar panel also comes with a generous 25-year product warranty.
PID, salt, acid and ammonia cannot harm SRP-450-BTE-BG. Furthermore, it has a mechanical load resistance of up to 5400 Pa in the front and 2400 Pa in the back. A layer of protective glass and 1.18" thick Black anodised aluminium frame are the primary reasons for its toughness.
The sleek, all-black aesthetics of the panel will complement any rooftop. By using a variety of treatments and selection criteria, the producer guarantees high quality cell color. Engineers at Seraphim employ smaller gauge wires to link the cells together, creating a seamless appearance.
69.37" x 44.65" x 1.18"
54.9 lb
Related materials