Seraphim 580W Solar Panel 144 Cell Bifacial SRP-580-BTA-BG Wholesale 36 panels per pallet
- SpecificationCompareSee all
- Price per Watt0.28
- Rated Power Output 580 W
- Voltage (VOC)52.1 V
- Number of cells144 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 580 W |
| Voltage (VOC) | 52.1 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 144 Cell |
| Technology |
|
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 22.45 % |
| Connector Type | MC4 |
| Backsheet Color | Bifacial Backsheet |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 89.69 x 44.65 x 1.18 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 89.69 x 44.65 x 36.58 in |
| Weight | 70.55 lbs |
| Pallet Qty | 36 |
| Manufacturer | Seraphim |
| Manufacturer Part # | SRP-580-BTA-BG |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 15-year guarantee on product material and workmanship and 30-year linear power output warranty |
More Seraphim products
2 productsSeraphim 440W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial SRP-440-BTD-BG Clearance
Pickup on Thu, Apr 9 from Punta Gorda, FL
Attachments
FAQ
Close-wattage solar panels
7 productsDE Solar 585W Solar Panel 144 Cell Bifacial DE585-144BG-182S/NWW Wholesale 36 panels per pallet
Ready to ship on Apr 08–13
Alps Solar 580W Solar Panel 144 Cells Bifacial ALPS72D30T-TP-580 Wholesale 31 panels per pallet
Ready to ship on Apr 08–13
Phono Solar 585W Solar Panel 144 Cells Bifacial PS585M8GFH-24/TNH Wholesale 36 panels per pallet
Ready to ship on Apr 10–15
About product
SRP-580-BTA-BG is a model that uses a number of technologies to bring durability and performance to the next level. This panel has solar cells half the size of those installed in conventional panels. The main benefits are decreased power loss, improved longevity, and better low-light performance. Not surprisingly, the efficiency of this module is quite high – 22.45%. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. Seraphim provides a 15-year guarantee on product material and workmanship and ensures that after 30 years, performance will be at 87.40% or more.
The highest power output is guaranteed by Seraphim SRP-580-BTA-BG with an efficiency of up to 22.45%. Such outstanding performance is the product of N-Type TOPCon cell technology and an effective antireflective coating. This is notably above average, which will translate into significant additional savings over the course of operation.
The heat is less of a problem with this module: with one of the industry's lowest temperature coefficients, SRP-580-BTA-BG loses just -0.29% of efficiency for every 1.8°F over 77°F.
Seraphim's strict manufacturing standards include multiple tests to provide extreme quality assurance. The facilities are highly automated, allowing the company to maintain high standards and keep the level of warranty claims very low.
These panels will lose no more than 1% of their power output in the first year of service. From the 2nd year to the 30th year, the average annual power decline will be no more than 0.4%. The module retains over 87.40% of its original output after 30 years. Guaranteed by Seraphim.
PID, salt, acid, and ammonia cannot harm SRP-580-BTA-BG. Furthermore, it has a mechanical load resistance of up to 5400 Pa in the front and 2400 Pa in the back. A layer of protective glass and a 1.18" thick anodized aluminum alloy frame are the primary reasons for its toughness.
89.69" x 44.65" x 1.18"
70.55 lb
More Wholesale Solar Panels
105 productsRegitec 415W Solar Panel 108 Cell RMH54/415B1 Wholesale 36 panels per pallet
Ready to ship on Apr 08–13
Regitec 430W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial RMHT54/430AB2 Wholesale 36 panels per pallet
Ready to ship on Apr 08–13
Regitec 550W Solar Panel 144 Cell RMH72-550S1 Wholesale 31 panels per pallet
Ready to ship on Apr 08–13
Related materials