Astronergy 550W Solar Panel 144 Cell PERC Bifacial CHSM72M(DG)/F-BH-550 Wholesale 36 panels per pallet
- SpecificationCompareSee all
- Price per Watt0.3
- Rated Power Output 550 W
- Voltage (VOC)50.3 V
- Number of cells144 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 550 W |
| Voltage (VOC) | 50.3 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 144 Cell |
| Technology |
|
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 21.3 % |
| Connector Type | MC4 / MC4-Evo2 |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 89.69 x 44.65 x 1.18 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 89.69 x 44.65 x 42.48 in |
| Weight | 70.77 lbs |
| Pallet Qty | 36 |
| Manufacturer | Astronergy |
| Manufacturer Part # | CHSM72M(DG)/F-BH-550 |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 15 years of product warranty and 30 years of linear power warranty |
More Astronergy products
10 productsAttachments
About product
CHSM72M(DG)/F-BH-550 is a model that uses a number of technologies to bring durability and performance to the next level. The Passivated Emitter Rear Contact (PERC) technology ensures excellent power output. This solar cell type employs an additional reflective layer to absorb more sunlight.
Half-cut cell technology adds a few more percent to the overall performance, making this model a great example of efficiency. Astronergy made solar cells in CHSM72M(DG)/F-BH-550 two times smaller than the standard size, thus reducing power loss and improving low-light behavior. Not surprisingly, the efficiency of this module is quite high – 21.3%. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. Astronergy provides an industry-leading 30-year performance warranty and a 15-year product warranty.
CHSM72M(DG)/F-BH-550 ensures maximum power production. 21.3 percent module efficiency is achieved using PERC technology and a powerful antireflective coating. This is much greater than the norm, resulting in significant additional savings throughout the years of operation.
A low temperature coefficient provides more energy output at high working temperatures. CHSM72M(DG)/F-BH-550 loses just -$0.34 percent efficiency for every 1.8°F over 77°F.
CHSM72M(DG)/F-BH-550 is subject to rigorous quality and reliability testing as well as many quality checks throughout the production process. The level of automation in the manufacturing facilities virtually eliminates human error. To guarantee that you receive the finest, REC is committed to quality, safety and dependability.
Astronergy guarantees slow deterioration over the next 30 years. The performance will decline by no more than 2% during the first year and then by no more than 0.45% every year after that. After the 30 years are over, your modules will retain at least 86.30% of their original performance. This 550 W Astronergy solar panel also comes with a substantial 15-year product warranty.
The 1.18" frame made from anodized aluminum alloy and a layer of protective tempered glass make this module resistant to the foulest of weather. The front side of the modules can resist a 5400 Pa load, and the back side 2,400 Pa.
89.69" x 44.65" x 1.18"
70.77 lb
Close-wattage solar panels
23 productsRegitec 550W Solar Panel 144 Cell PERC RMH72-550S1 Wholesale 31 panels per pallet
FAQ
More Wholesale Solar Panels
214 productsRelated materials