Astronergy 555W Solar Panel 144 Cell Bifacial CHSM72M(DG)/F-BH-555 Liquidation
- SpecificationCompareSee all
- Price per Watt0.25
- Rated Power Output 555 W
- Voltage (VOC)50.5 V
- Number of cells144 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 555 W |
| Voltage (VOC) | 50.5 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 144 Cell |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 21.5 % |
| Connector Type | HCB40 (standard) / MC4-EVO2A (optional) |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 89.72 x 44.65 x 1.38 in |
| Weight | 70.99 lbs |
| Manufacturer | Astronergy |
| Manufacturer Part # | CHSM72M(DG)-F-BH-555 |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application | Buildings |
| Use |
|
| Warranty | 15-year product warranty and 30-year linear power warranty |
Close-wattage solar panels
13 productsRegitec 550W Solar Panel 144 Cell RMH72-550S1 Wholesale 31 panels per pallet
Phono Solar 550W Solar Panel 144 Cells Bifacial PS550M8H-24/TH Wholesale 31 panels per pallet
Attachments
FAQ
More Wholesale Solar Panels
109 productsRegitec 415W Solar Panel 108 Cell RMH54/415B1 Wholesale 36 panels per pallet
Regitec 430W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial RMHT54/430AB2 Wholesale 36 panels per pallet
SolarSpace 580W Solar Panel 144 Cell Bifacial SS8-72HD-580N Wholesale 36 panels per pallet
About product
CHSM72M(DG)/F-BH-555 is a model that uses a number of technologies to bring durability and performance to the next level. This panel takes full advantage of the Passivated Emitter Rear Contact (PERC) technology that allows it to capture up to 12% more energy. All thanks to a reflective layer on the back. This design maximizes the number of photons absorbed by solar cells.
The use of half-cut cell technology is an additional perk. The solar cells of CHSM72M(DG)/F-BH-555 are half the size of those found in standard panels. Major advantages include reduced power consumption, extended life, and enhanced efficiency in low-light conditions. At 21.5% efficiency, CHSM72M(DG)/F-BH-555 offers surprising performance for its weight and size. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. Astronergy provides 15 years of product warranty and guarantees that after 30 years, performance will be at 84.95% or more.
Astronergy ASTRO 5 Twins Bifacial panels fully use the firm's innovations, for which Astronergy has received several distinctions. With PERC technology, more electricity can be produced per square foot of PV modules. As a result, fewer clamps and racks will be required during installation. All of which lowers your overall expenses and accelerates the payback period.
Astronergy's stringent production requirements include various tests to guarantee high quality. The facilities are highly automated, allowing the manufacturer to maintain high standards while keeping warranty claims to a minimum.
Astronergy guarantees slow degradation over the next 30 years. The performance will decrease no more than 2% during the first year and 0.45% annually thereafter. Your modules will retain at least 84.95% of their original performance after 30 years. This 555 W Astronergy solar panel also comes with a generous 15-year product warranty.
This module is weatherproof due to the 1.38" frame manufactured from anodized aluminum alloy and a layer of safety tempered glass. The modules' front and rear sides can withstand loads of 5400 and 2400 Pa, respectively.
89.72" x 44.65" x 1.38"
70.99 lb
Related materials